Faiz İndirimi Bekleyenlere Kötü Haber! Merkez Bankası Faiz Açıklaması Mart Toplantısı İndirimi İçin Olumsuz

2009 yılının ilk Merkez Bankası PPK toplantısı faiz kararı metni yayımlandı. Yayımlanan metin ne yazık ki bir sonraki toplantı içinde faiz indirimi ihtimalini düşürdü.

Emlak Haberleri 20.01.2019 - 09:38 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

2009 yılının ilk Merkez Bankası PPK toplantısı faiz kararı metni yayımlandı. Yayımlanan metin ne yazık ki bir sonraki toplantı içinde faiz indirimi ihtimalini düşürdü.

Merkez Bankası Ocak ayı Para Politikaları Toplantısı sonucunda beklendiği gibi faizler sabit tutuldu. Ancak beklenen indirim sinyalleri ne yazık ki gelmedi. Toplantı sonrasında açıklanan karar metninde yer alan "sıkı duruşun korunacağı" ibaresi seçim öncesi faiz indirimi kararı bekleyen kişileri üzdü. Ekonomistlerin Merkez Bankası Faiz Kararı Hakkındaki Yorumları Neler?Karar hakkında açıklamada bulunan Halk Yatırım Başekonomist Banu Kıvcı Tokalı "Özellikle, ithal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde gözlenen bir miktar iyileşmeye karşın, risklerin devam ettiğine yönelik vurgu korunuyor.Öte yandan, içeride enflasyonda kalıcı düşüşe yönelik işaretlerin alınması durumunda ve Fed'den beklenen yavaşlama adımlarını da dikkate alırsak, politika faizinde indirimin gündeme gelebileceğini düşünmeye devam ediyoruz. Destekleyici koşulların oluşması durumunda mevcut durumda yüzde 24 seviyesinde bulunan politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 21,5'e çekilebileceği tahminimizi koruyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek de, "2019 yılının ilk PPK toplantısında piyasa konsensüsü ve Deniz Yatırım Araştırma bölümü beklentimize paralel herhangi bir politika değişikliğine gidilmedi. Aralık ayında kamuoyu ile paylaşılan politika metni korunurken, cari dengede gerçekleşen iyileşme eğiliminin devam etmesinin beklendiği belirtildi. TCMB'nin politika değişikliğine gitmemesini ve politika metnini korumasını yatırımcı beklentilerinin bozulmaması açısından olumlu buluyoruz" dedi. En Erken Faiz İndirimi Haziran Ayında Yapılır!Ekonomistlerin görüşlerine göre Merkez Bankası dolar kurunun bu şekilde yatay seyir izlemesi ve enflasyon verilerinde düşüş yaşanmaya devam etmesi durumunda en erken yılın ikinci çeyreğinde yani Haziran ayı toplantısında faiz indirimi yapacak gibi görünüyor. Bankaların Kredi Faizleri Nasıl Etkilenecek?Aslında bankaların faiz indirimleri devam ediyor. Merkez Bankası tarafından faiz artırma kararı alınmadığı sürecede bu indirim sürecek gibi görünüyor. Ancak bankaların kredi maliyetleri yüksek olduğu için bir indirim kararı gelmediği sürece bankaların konut kredisi faiz oranları için yüzde 1 seviyesinin altına inmeleri pek mümkün görünmüyor. Seçim öncesi vatandaşın tek umudu ise kamu bankaları üzerinden seçim yatırımı olarak hükümetin şartsız olarak herkese 0,98 faiz oranı ile konut kredisi kullandırması olarak öne çıkıyor. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@