Faiz İndirimi Olursa Dolar Kurunu Tutamazsınız Diyen Ünlü Ekonomist 9 TL Uyarısı Yaptı

Dola rkuru hakkındaki değerlendirmeleri ile son ayların dikkat çeken ekonomistlerinden olan Evren Devrim Zelyut yeni bir analiz yaparak fiyat tahminlerini açıkladı. Dolar kuru ne kadar olacak? 

Finans 10.09.2021 - 05:00 10.09.2021 - 05:00 Engin Uzunoğlu

Türk lirasının dolar kuru karşısında değer kayıpları devam ederken ünlü ekonomistler son gelişmeleri değerlendirmeye devam ediyor. Ekonomist Evren Devrim Zelyut son aylarda dolar kuru ile alakalı olarak yaptığı ve paylaştığı analizlerle dikkat çekiyor. Ünlü ekonomisttem yine çarpıcı bir değerlendirme geldi. 

FAİZ İNDİRİMİ DEDİKODUSU BİLE YETTİ

Merkez Bankası'nın politika değişimini değerlendiren Evren Devrim Zelyut, “23 Eylül tarihinde dolar kurunda kıyamet kopacak. Merkez Bankası faiz indirmeye hazırlanıyor. Faiz indiriminin ardından dolat kuru kontrol edilemez. Sadece adı anıldı diye dolar kuru 8,50 TL'ye yapıştı.” dedi. 

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı almasının dolar kurunu uçuracağını söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Faiz indirimi duyurusu büyük yankı uyandırırken adının anılması dahi yeterli oldu. Bir anda dolar kurunu 8,50 TL'nin kapısına dayanmış şekilde bulduk. Merkez Bankası faiz indirimi yapabilmek için çekirdek enflasyon açıklaması yaptı.

Çekirdek enflasyon nedir? Enerji, gıda, alkolsüz içecekler, tütün ve altın hariç bırakılarak bir hesaplama yapılıyor ve bir başka enflasyon oranı elde ediliyor. Bunları hesaplamadan çıkardın da ne kazandık. Vatandaş elektirk kullanmayacak mı? Hiç gıda tüketimleri yapmayacak mı? Bunları çıkarıp enflasyonu hesaplamak ile piyasalar rahat edecek mi?” şeklinde konuştu.

FAİZDEN ÖNCE ENFLASYON İNDİRiLMELİ

Faiz indirimine karşı olmadığını söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Ben faiz indirimine karşı bir insan değilim. Ancak bir de ekonomi gerçekleri var. Faiz indirmeden önce enflasyonu indirmek gerekiyor. Bunun için de 5 yıllık, 10 yıllık planlar hazırlanmalı. Aksi durumda dolar kuru durdurulamaz.” dedi. 

Piyasaların ekonomi yönetimlerine güveni olmadığını söyleyen Evren Devrim Zelyut, “Dolar kuru faiz indirimi haberi ile kensini yukarıya attı. Faiz indirimi olmadan bu olduysa bundan sonra olabilecekleri düşünmek dahi istemeyenlerin sayısı oldukça yükseldi. Eğer 23 Eylül'de faiz indirimi kararı alınırsa dolar kurunu 9 TL'de görebiliriz. Bunun için oldukça dikkatli hareket edilebilmeli.” şeklinde konuştu.

Not: Haberde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomiste aittir. Burayı referans alarak yatırım kararı alınmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhagi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@