Faiz İndirimi Sonrası Dolar Kuru Çıldırdı! İlk Zam Haberi LPG Oto Gaz İçin Geldi!

Türkiye'de ekonomik gelişmeler vatandaşlara olumsuz olarak yansımaya devam ediyor. EPGİS tarafından bir açıklama yapılarak LPG oto gaza zam yapıldığı duyuruldu. 

Finans 23.09.2021 - 18:51 23.09.2021 - 18:59 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de çok kritik ekonomik gelişmeler yaşanıyor. Merkez Bankası tarafından bugün bir karar alınarak 100 baz puan faiz indirimi yapıldı. Bu faiz indiriminin hemen ardından dolar kuru bir tepki vererek ciddi bir yükseliş kaydetti. Türk lirasının değer kaybı ciddi boyutlara ulaşırken dolar kuru 8,63 TL'den 8,77 TL'ye kadar yükseldi. 

FAİZ İNDİRİMİ SONRASI İLK ZAM HABERİ GELDİ!

Dolar kurunda meydana gelen fiyat yükselişi ile Türkiye'de ekonomik açıdan zorlu bir sürece de girilmiş oldu. Bu sürecin en olumsuz durumu ise yurt dışına bağlı olarak fiyatlanan ürünlere zam ihtimalinin doğması oldu. Özellikle ithal edilen akaryakıt ürünlerinin fiyatları dolar kuru üzerinden hesaplandığı için zam haberi bekleniyordu. Bu zam haberi sıcağı sıcağına geldi.

LPG OTO GAZA 15 KURUŞ ZAM

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre LPG oto gaz fiyatına zam yapıldı. Bu gece yarısından itibaren geçerli olomak kaydıyla LPG oto gazın litre fiyatına 15 kuruş zam yapıldığı açıklandı. Yapılan bu zammın ise pompa fiyatlarına yansıtılacağı ve bu gece yarsıından itibaren zamlı fiyatların geçerli olacağı bildirildi. 

epgis lpg oto gaz zammı

BENZİN VE MOTORİNE ZAM KAPIDA!

Dolar kurunda meydana gelen fiyat artışlarının diğer akaryakıt ürünlerine yansıması da bekleniyor ama şu ana kadar bu konuda yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor. İlerleyen günlerde hem benzinin hem de motorinin litre fiytatına pompaya yansıyacak şeklikde zam yapılması beklentyisi sektör uzmanlarının ortak görüşü haline geldi. Akaryakıt maliyetlerindeki artışların ne sektör tarafından ne de devlet tarafından karşılanamayacak şekilde arttığını belirten temsilciler vatandaşlara zamlara hazırlıklı olmaları gerektiği uyarısında bulundular.

Akaryakıt sektöründe bu gelişmeler meydana gelirken küresel piyasalarda brent petrolün varil fiyatı 77 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu seviye yaklaşık 2 aydır en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Dolar kurunun da yükselişleri dikkate alındığında karyakıt ürünlerinde Türkiye'de güncelleme yapılması bir zorunluluk noktasına ulaştı. ANcak henüz bu konuda alınmış resmi bir karar bulunmuyor. Gelecek haftadan itibaren akaryakıtta zam bombardımanı yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@