Faiz İndirimi Sonrası Piyasalar Yangın Yeri! Dolar 9.50 Rekoru Sonrası Gram Altın 550 TL Bandını Zorluyor

Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararı sonrası piyasalar alev aldı. Dolar kuru dün gece yarısı 9,53 TL seviyesini görerek tüm zamanların tarihi rekorunu kırarken gram altın da 550 TL sınırında!

Emlak Haberleri 22.10.2021 - 08:24 22.10.2021 - 08:30 Gülcan Özer

Eylül ayı PPK toplantısı ile 100 baz puanlık faiz indirimi yapan Merkez Bankası bu hamlesi ile dolar kurunun 8 TL seviyesini görmesine neden olmuştu. Dün gerçekleştirilen TCMB Ekim ayı PPK toplantısı ile tüm beklentilerin üzerinde 200 baz puan faiz indirimi yapılması sonrasında dolar kurunda bir kere daha tansiyon yükseldi. 

Dün sığ piyasalarda dolar kuru akşam saatlerinde 9.50 TL seviyesinin üzerini test ederken kurda yaşanan yükseliş iç piyasada gram altının da tansiyonunu yükseltti. Bilindiği üzere gram altın fiyatı hesaplamada ons altının fiyatı ve dolar kuru baz alınıyor. Dış piyasada ons altının fiyatı sınırlı da olsa yükselirken dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş gram altında yeni tarihi zirve rekoru beklentisi oluşturdu. 

SON DAKİKA ALTIN FİYATLARI: GRAM ALTIN 550 TL SINIRINDA! 

2020 senesinde pandeminin olumsuz etkileri ve tüm dünyada yarattığı ekonomik çalkantı en çok altına yaramış, altın fiyatları rekor üzerine rekor kırarak yılın en çok getiri sağlayan yatırım aracı olmuştu. Daha sonra yaşanan dalgalanma ile altın fiyatları yıl sonuna doğru düşüşe geçmiş, Ocak ayında yaşanan sert düşüş ile altın en kötü yıl başlangıcını yapmıştı. 

Dün yapılan Merkez Bankası faiz indirimi hamlesi sonrası dolar kurunda yaşanan sert yükseliş altına yaradı. Altın fiyatları 550 TL sınırına dayandı ve yeni rekorunu beklemeye başladı. Altın yatırımcıları FED Başkanı Powell tarafından yapılacak olan panel konuşmasını beklemeye başladı. 

gram-altın-fiyatı-22-ekim-2021

Geride bıraktığımız hafta 530 TL seviyesini görerek rekor kıran altın fiyatları en son 6 Kasım 2020 tarihinde 540 TL seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Gram altın an itibari ile bu rekorunu 547 TL bandına taşırken 550 TL rakamının gelip gelmeyeceği ise merak konusu oldu. 

Ons altının fiyatı için FED Başkanı Powell tarafından yapılacak olan açıklamalar takip edilecek. Bugün yapılacak olan panelde bir konuşma yapacak olan Powell tarafından faiz artırımı ya da varlık alımı konusunda verilecek olan mesajlar altın yatırımcıları tarafından takip edilecek. Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puan faiz indirimi sonrası 21 Ekim 2021 tarihini 545 liradan kapatan gram altın yeni kapanış rekoru için 550 TL seviyesini kırmaya çalışacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@