Faiz İndirimi Tüyosu Konut Enflasyonu İçin Artışa Neden Oldu!

Enflasoyun yüzde 15 oranında etkileyen konut fiyatları 1 ay içerisinde yüzde 3 oranında arttı. Konut fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni konut kredisi faiz indirimi olarak gösterildi. Detaylar haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 06.08.2019 - 15:50 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Enflasoyun yüzde 15 oranında etkileyen konut fiyatları 1 ay içerisinde yüzde 3 oranında arttı. Konut fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni konut kredisi faiz indirimi olarak gösterildi. Detaylar haberimizde!

TÜİK TEFE TÜFE enflasyon rakamları Temmuz 2019 verisi açıklandı. Açıklanan rakamlara göre konut fiyatlarında da artış yaşandığı görüldü. Konut Kredisi Faizleri Düştü, Konut Fiyatları YükseldiTÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre konut fiyatları yükseldi. Temmuz ayı enflasyon rakamlarına göre en yüksek artış yüzde 4,24 oranı ile ulaşımda yaşanırken ev eşyasında da fiyatlar yüzde 4,24 oranında artış gösterdi. Bu iki kalemi ise konut fiyatları takip etti. Konut fiyatları bir ayda yaklaşık yüzde 3,2 oranında zamlanırken sepet içerisinde fiyatı en çok zamlanan 3. grup olarak yer aldı. Haziran Ayında Konut Fiyatları Yüzde 0,26 Oranında YükselmiştiHaziran enflasyon raporu içerisinde konut fiyatlarının yüzde 0,26 zam görürken Temmuz enflasyon rakamları içerisinde bu rakamın büyük bir sıçrama yaşayarak yüzde 3,20 bandına çıkması faiz indirimi beklentisi ile açıklandı. Uzun süredir düşen konut satış rakamları nedeni ile ev fiyatları da düşerken Haziran ayında başlayan faiz indiriminin Temmuz ayında hızlanarak devam edeceği ve yüzde 1 altına düşeceği beklentisi konut fiyatlarına zam olarak yansıdı. Konu hakkında daha önce değerlendirmede bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım konut fiyatlarında yükseliş beklediklerini ve faiz indiriminin bu düzeltmeden önce gelmesinin çok önemli olduğunu söyleyerek "Bilindiği gibi birçok konut üreticisi geçen yıldan bu yana konut fiyatlarında büyük bir revizyona gitmedi. Zam için herkes son çeyreği bekliyor" vurgusunu yapmıştı.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@