Faiz İndirimlerinin Amacı Belli Oldu! Cumhurbaşkanlığından Ünlü Gazeteciye Açıklama

Hükümetin faiz konusunda atılan adımlar ve alınan risklerin farkında olduğu ancak büyümenin tercih edildiği öğrenildi. Hande Fırat cumhurbaşkanlığı yetkilileri ile görüşmesini aktardı.

Finans 19.11.2021 - 09:59 19.11.2021 - 10:02 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası'nın üst üste aldığı faiz indirimleri sonrası dolar kuru yükselmiş ve enflasyon da artmıştı. Ekonomiye gelen yükün ardından hükümet kanadından farkındayız açıklaması geldi. 

HÜKÜMET FAİZ YÜKÜNÜN FARKINDA

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Cumhurbaşkanlığı'ndan üst düzey isimlerle yapmış olduğu röportajın detaylarını paylaştı. Ekonomide faiz indirimi sonrası oluşan ve dolar kurunun 11.00 TL sınırına çıkması sonrası oluşabilecek endişeler ile bu durumda atılabilecek adımlar ele alındı. 

Faiz İndiriminin Nedeni?

Hande Fırat yazısında alınan faiz indirimi kararının nedenini Cumhurbaşkanlığı yetkililerine sorduğunu aktardı. 

Fırat, Cumhurbaşkanlığından üst düzey isimlerin  faiz indirimi konusunda kendisine "Hükümet faiz indirimiyle ortaya çıkan faturanın farkında. Bu fatura göğüslenecek. Bir anlamda acı reçete şimdi uygulanacak" yanıtını verildiğini açıkladı. 

Hedef 2023'e Kadar..

Cumhurbaşkanlığından gelen açıklamalarda ayrıca erken seçim gündemi olmadığından dolayı bu süre zarfına kadar toparlamayı sağlamak. Bu süreç içinde ise ana hedefin yatırımları artırmak, işsizliği azaltmak ve alt gelir grubunu rahatlatmak amaçlanıyor. Bir diğer önemli detay ise Ekominin 2021 yılın ikinci çeyreğinde yakaladığı yüzde 21.7'lik fazla büyümenin yıl sonunda ise çift haneye çıkabilecek bir büyüme elde etmek. 

Fırat yazısını ise "Bir buçuk yılda hükümet hedeflerine ulaşabilecek mi, göreceğiz. Ancak öyle ya da böyle, 2022 yılının zor geçeceğini söylemek yanlış olmayacaktır." sözleriyle tamamladı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@