Faiz Kararı Haftasına Dolar Sert Giriş Yaptı! Asya Piyasalarında Dolar Kuru Haftaya Kaç TL'den Başladı!

Türk lirası için çok kritik bir haftaya girilirken haftanın ilk verileri Asya piyasalarından geldi. İlk verilere göre Türk lirası dolar karşısında değer kaybına devam ederek haftaya başladı. 

Finans 19.09.2021 - 23:21 19.09.2021 - 23:31 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için çok kritik bir haftaya girildi. 23 Eylül Perşembe günü Merkez Bankası tarafından Eylül ayı faiz kararı verilecek. Bu faiz kararı ile piyasalar şekillenecek. Bundan dolayı da piyasalar bu hafta Merkez Bankası'nın faiz kararına kilitlenmiş durumda. 

DOLAR ALEV ALDI!

Dolar geçtiğimiz hafta Türk lirası karşısında ciddi bir değer kazanımı gerçekleştirmişti. ABD'de enflasyon rakamlarının beklentilerin altında kalması ile güçlenen dolar endeksi gelmişmekte olan para birimleri karşısında değer kazanmıştı. Bu ekonomik veri akışından Türk lirası da etkilenmişti. Dolar kuru haftanın son işlem gününde 8,62 TL'ye yükselmişti. 

DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Dolar kurundaki yükseliş trendinin yeni haftada da devam edip etmeyeceği büyük bir merakla bekleniyordu. Bunun ilk işaretleri Asya piyasalarından geldi. Saat farkından dolayı ilk açılan piyasalar olan Asya piyasalarında dolar kurunun fiyatlanması başladı. Bu fiyatlanmaya göre dolar kuru geçtiğimiz haftanın son gününde gerçekleştirdiği yükseliş trendini yeni haftada da sürdürüyor. 

DOLAR KURU KAÇ TL OLDU?

Asya piyasalarından gelen son verilere göre dolar kuru şu anda 8,64 TL'den işlem görüyoır. Geçtiğimiz haftayı 8,62 TL seviyesinden kapatan dolar kurunda 0,0120 TL'lik bir yükseliş kaydedildi. Oransal olarak bakılacak olursa dolar kuru haftaya yüzde 0,14 oranında yükselişle başladı. 

dolar kuru asya piyasaları-1

Dolar kurundaki fiyat yükselişlerinin devam ediyor olması Türkiye'de piyasaları da hareketlendirdi. Ancak ana görünüm için Türkiye'de de piyasaların açılması gerekiyor. Türkiye'de piyasalar açıldıktan sonra bir dengelenme hareketi meydana gelebilir. Ancak bu dengelenme hareketi karşısında yükseliş trendinde olan bir dolar endeksi olursa Türk lirası lehine amaçlanan sonuçların alınması oldukça zor olabilir. 

BU HAFTA PİYASALARI BEKLEYEN ÖNEMLİ GELİŞMELER

Dolar kurunda bu hafta ana belirleyici unsur ise Merkez Bankası faiz kararı olacak. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Parşembe günü toplanacak ve Eylül ayı faiz kararını açıklayacak. Olası bir faiz indirimi durumunda ise dolar kurunda çok sert bir yükseliş hareketi ekonomistlerin beklentisi haline geldi. 

Öte yandan ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın buradaki görüşmeleri de dolar kurunun fiyatlamasında belirleyici olacak. Türkiye için olumlu siyasi ve ekonomik görüşmeler yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda piyasalara güven verecek açıklamalarla dolar kurundaki ateşi dindirebilir. Ancak bu konuda da çok öngörülebilir gelişmeler şimdiden kamuoyuna yansımadı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@