Faiz Kararı Haftasında Kredi Faizleri Önden Değişti! En Düşük Faizli Konut, Taşıt Ve İhtiyaç Kredileri Hangi Bankalarda

Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklayacağı haftanın hemen öncesinde bankaların konut, taşıt, ihtiyaç kredisi faizleri merak ediliyor. Hangi banka yüzde kaç faizle kredi veriyor?

Finans 12.12.2021 - 21:10 12.12.2021 - 21:10 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde yine çok kritik bir haftaya giriş yapılıyor. 16 Aralık perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı yapılacak. Bu toplantıda Merkez Bankası'nın Aralık ayı faiz kararı açıklanacak. Bu faiz kararı döviz kurlarından kredi faizlerine kadar çok geniş alanda etki yapacak. Peki bu kritik karar öncesinde bankaların konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faizlerinde son durum ne?

KREDİ FAİZLERİNDE YÜKSELİŞ TRENDİ!

Bankalar kredi faizlerinde son haftalarda genellikle yükseliş yönünde güncellemeler yapmaya devam ediyorlar. Bazı istisnalar olsa da konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde faiz yükseltmeleri ile karşılaşılabiliyor. Türk lirasında meydana gelen değer kayıpları ve ilerleyen süreçte hangi pozisyonun gerçekleşeceğine dair öngörüler yapılmayışından dolayı kredi faizlerinde düşük faiz politikası tercih edilmiyor. 

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM!

Konut kredisi faizlerinde iki görünüm bulunuyor. Kamu bankalarının ucuz konut kredisi vermelerinden dolayı Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank müşterileri aylık yüzde 1,20 faizle konut kredisi çekebiliyorlar. Ancak özel bankaların konut kredisi faizlerinde görünüm ise bunun tam tersi şeklinde gerçekleşiyor.

konut kredisi faizleri-2

Özel bankalar içerisinde en düşük faizli konut kredisi kampanyalarını İş Bankası, Denizbank ve Akbank düzenliyorlar. İş Bankası aylık yüzde 1,50 faizle, Denizbank aylık yüzde 1,51 faizle ve Akbank da aylık yüzde 1,55 faizle konut kredisi veriyorlar. 

Bu 3 bankanın dışında kalan bankalar ise konut kredisi faizlerinde ciddi maliyetleri talep edebiliyorlar. Yüzde 1.70'in üzerinde bulunan konut kredisi faizleri bazı özel bankalarda yüzde 2'nin dahi üzerine çıktı.

EN DÜŞÜK FAİZLE İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKALAR

İhtiyaç kredisi kampanyalarında bankalar geçtiğimiz dönemlere göre müşterilerden ciddi maliyetller talep edebiliyorlar. En uygun faizli ihtiyaç kredisini yeni müşterilerle sınırlı kalmak kaydıyla QNB Finansbank veriyor. Bu banka aylık yüzde 1,49 faizle ihtiyaç kredisi veriyor. 

Düşük faizli ihtiyaç kredisinde yine kamu bankalarının ağırlığı hissediliyor. Ziraat Bankası aylık yüzde 1,63 faizle, Halkbank aylık yüzde 1,63 faizle ve Vakıfbank da aylık yüzde 1,61 faizle ihtiyaç kredisi veriyor. 

ihtiyaç kredisi faizleri-2

Özel bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak ise genellikle cep yakmaya başladı. İş Bankası aylık yüzde 1,75 ile ihtiyaç kredisi vererek piyasaya göre makul bir faiz uyguluyor. Diğe rözel bankaların ihtiyaç kredisi faizleri ise daha yüksek seviyelerde oluyor. Bazı bankaların ihtiyaç kredisi faizleri aylık yüzde 2'nin üzerine çıktığı görülüyor.

HANGİ BANKANIN TAŞIT KREDİSİ KAMPANYASI DAHA AVANTAJLI?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar da son dönemlerde sınırlı sayıda banka haricinde yüksek faize maruz kalabiliyorlar. Şu anda bankacılık piyasasından aylık yüzde 1,50 faizle en düşük faizli taşıt kredisini Vakıfbank veriyor. Vakıfbank'ı ise aylık yüzde 1,54 faizle taşıt kredisi veren İş Bankası ve Halkbank takip ediyorlar. 

taşıt kredisi faizleri

Ziraat Bankası taşıt kredisi kullanan müşterilerine aylık yüzde 1,59 faiz uygularken bu faiz oranı İNG Bank'ta yüzde 1,69 olarak uygulanıyor. Diğer bankaların faizleri ise taşıt kredisi kullanırken avantaj sağlamanın çok ötesinde bulunuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@