Dolar Kurundan Atak Gelmişti! Gram Altının da Ne Zaman Yükseleceği Açıklandı

Dolar yeni günün ilk saatlerinden itibaren yükselmişti. Dolar kurunda yaşanan gelişmeler sonrasında ise gözler altın fiyatlarına çevrildi. Değer kaybeden altın için ise ünlü ekonomistten tarih geldi.

Finans 20.09.2021 - 17:41 20.09.2021 - 17:51 Mustafa KARAGÖZ

Para piyasalarının gözü kulağı hafta içerisinde açıklanacak olan faiz kararlarında. 

Merkez Bankası tarafından 23 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek toplantı sonrasında faiz oranlarına alınan karar duyurulacak. Faiz kararı öncesinde ise piyasalar oldukça hareketli. 

FAİZ KARARI ÖNCESİNDE PİYASALAR HAREKETLENDİ

Faiz kararı öncesinde para piyasaları oldukça hareketli bir süreç yaşadı. Gün içinde dolar kuru çok uzun zamandan sonra 8.70 TL bandını gördü. Son ayların zirvesi olan bu seviyenin ardından ise yatırımcılar gözlerini altına çevirdiler. 

Altın fiyatları yeni haftanın ilk işlem gününde uzun zamandır olduğu gibi dar bir bant aralığında hareketli kaldı. 

Ons bazında 1765 dolar seviyesinde yer alan altın fiyatları, gram altın cinsinde 491 TL seviyesinde yer alıyor. Uzun zamandır bu seviyelerde yer alan altın için ise yükselmenin ne zaman başlayacağı merak ediliyor. 

ALTIN FİYATLARI NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş altın fiyatlarına ilişkin görüşlerini yine sosyal medya hesabından açıkladı. Altın fiyatlarının şuan ki konumunun değerlendiren Memiş bunun yanında kısa ve orta vadeli beklentilerini açıkladı. 

Konuşmasının başında altının ons bazında değer kaybettiğini belirten İslam Memiş gram cinsinden fiyatların çok düşmeyeceğini öngördü. Altın fiyatlarının şuan ki konumuna dair bir alım fırsatı olarak değerlendiren ünlü ekonomist paylaşımında " Aslında her düşüşün orta ve uzun vade için iyi bir alım fırsatı verdiğini sık sık belirtiyorum. Dünya da altın fiyatlarıyla ilgili düşüş haberleri geldiği zaman yerli ve küçük yatırımcılar bu beklenen düşüş gram altın bazında zannediyorlar. Halbuki bu haberlerin hedefi ons altın fiyatı oluyor." açıklamasında bulundu. 

Altın fiyatlarının bundan sonraki günlerde nasıl bir seyir izleyeceğine dair de beklentilerini açıklayan Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş dolar kurunun yükselişine vurgu yaptı. 

Dolar kuruna bağlı olarak yaşanabilecek fiyat değişimlerine dair İslam Memiş  "Gram altın fiyatındaki düşüşler 480 TL altına sarkma, kapanış göremiyoruz ama yukarı yönlü hamlelerde de kolaylıkla 490 TL seviyelerine çıkan bir gram altın gözlemliyoruz." dedi. 

Altın fiyatlarına dair kendi tahminine de yer veren Memiş altının ne zaman yükseleceğine ilişkin  "Ben tahminimce önümüzdeki aydan itibaren de 500 TL seviyesinin kırılacağı bir dönemin yaşanacağını tekrar anımsatmak isterim” ifadelerini kullandı. 

EDİTÖR NOTU: Altın fiyatlarında dair değerlendirmeler, yorumlar ve tahminler haber amacıyla paylaşılmıştı. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@