Faizden Sonra Fahiş Fiyatlara Savaş Açıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan dolar kuru, Merkez Bankası rezervleri ve marketlerdeki fahiş fiyatlar hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında özellikle fiyatlar hakkında çok sert uyarıda bulundu.

Finans 24.12.2021 - 14:51 24.12.2021 - 14:52 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomist ve akademisyenlerle bir toplantı gerçekleştirecek. Toplantı öncesinde basın mensuplarının karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi başlıklarını bir bir ele aldı. Konuşmanın temelinde ise dolar ve fahiş fiyatlar yer aldı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN FAHİŞ FİYAT AÇIKLAMASI

Dolar kuru ile yükselen ancak dolar kuru düşünce inmeyen fiyatlar vatandaşların tepkisine neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan marketlerin fahiş politikası hakkında ise çok sert uyarılarda bulundu. Fırsatçıların bu dönemde kendilerini belli ettiği ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan bunların dolar ve emtia fiyatlarında oluşan yükselmeyi bahane edek fahiş fiyat artışı yaptıklarını söyledi. 

Halkımıza, esnafımıza ve sanayicilere sesleniyorum diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz ile birlikte fahiş fiyatlarla mücadele edileceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan fahiş fiyatlar hakkında "Günde birkaç defa fiyat artıranlarla stokçuların fahiş fiyatlarda ısrar edenlerin üzerine gideceklerdir. Vatandaşımızı huzursuz eden hiçbir hadiseye göz yumamayız. Bu makamda bulunmamızın gereği budur. Milletimiz bu makama boşu boşuna getirmedi. Benim haklarıma sahip çıkacaksın diye getirdi. Biz de onların haklarını korumak zorundayız. Ülkemizi yüksek faiz ve hormonlu kur artışı cenderesinden çıkardığımız gibi yüksek fiyat artışı bataklığından da uzak tutmakta kararlıyız." ifadelerini kullandı. 

DOLAR AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca dolar kurunda yaşanan değişimleri ve son gelişmeleri ele aldı. Ekonomide tarihi bir değişim başlatıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan klasik ekonomi anlayışının bir kenara bırakıldığını söyledi. 

"Tedbir paketiyle birlikte kurun üzerindeki köpüğün bir günde ortadan kalktığını gördük. Bu neticenin ortaya çıkmasında paketin içeriği kadar ekonomi politikamızın başarısı ve kararlılığımızı göstermemiz de çok etkili olmuştur. İnşallah bundan sonra da aynı kararlılıkta yolumuza devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiye dair konuşmasında ayrıca yaz aylarında çok daha farklı bir iklime girileceğini ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@