Faizler Bir Bir İndi! 100.000 TL Konut Kredisi 120 Ayda Toplam Kaç TL Olarak Ödenecek? Yeni Maliyet Tablosu

Konut kredisi faiz oranlarında hafta sonuna doğru üste üste indirimler gelmişti. Son indirimlerin ardından oluşan yeni maliyet tablosu ve 100.000 TL için ödeme planı tablosu haberimizde.

Faizler Bir Bir İndi! 100.000 TL Konut Kredisi 120 Ayda Toplam Kaç TL Olarak Ödenecek? Yeni Maliyet Tablosu

Merkez Bankası'nın politika faiz oranlarına dair gündemde yer alan eleştirilerin ardından faiz indirimi beklentileri artmıştı. Beklentilerde oluşan değişimler bankaların ihtiyaç ve konut kredisi aylık faizlerine de yansıdı.

BANKALARDAN ÜST ÜSTE İNDİRİMLER GELDi

Politika faiz oranlarına dair gelen açıklamalardan sonra ilk hamle Akbank'tan geldi. Akbank resmi sitesinden tüm kredi oranlarında yenilenmeye gitti. Konut kredisi faiz oranlarında yaptığı sert faiz indirimi ise dikkat çekti. Haftanın son iki gününden itibaren geçerli olmak üzere sağlanan konut kredisi faizlerinde maliyet oranları yıllık yüzde 20 seviyesinin altına düştü.

Öyle ki uzun süredir kamu bankalarının elinde olan en düşük faizli konut kredisi maliyeti, indirim sonrası Akbank'ın eline geçti.

Akbank tarafından sağlanan konut kredisi faiz indiriminin ardından en düşük faiz oranı yüzde 1.34 oldu. Daha önce en düşük faiz oranı Halkbank ve Vakıfbank tarafından sağlanan konut kredisi paketlerinde yer alıyordu. Vakıfbank Sarıpanjur Konut Kredisi Paketi, Halkbank ise Hesaplı Evim Paketinde yüzde 1.37 faizle kredi veriyorlardı.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM - EN DÜŞÜK FAİZ

Konut kredisi kullanarak kendi evini almak isteyenler için konut kredisi maliyetleri, kendi hesapları açısından büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda tüm güncellemeleri takip edenler için bizlerde kamu bankaları ve özel bankalar olarak faizleri listeledik.

konut kredisi2

En Düşük Konut Kredisi Faizi

Akbank'ın son faiz indirimi sonrası herkes için geçerli tüm konutlarda kullanılabilecek en düşük konut kredisi yüzde 1.34 seviyesinde yer alıyor.

Kampanyalı Özel Şartlı En Düşük Faizli Konut Kredisi

Vakıfbank Yeşil Ev Konut Kredisi Kampanyasıyla yüzde 1.25 faizle kredi veriyor. Bu krediyi kullanabilmek için ise alınacak evin enerji sınıfının A türünden olması gerek.

Devlet Bankalarının Konut Kredisi Faizleri

Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından sağlanan konut kredisi faizleri yüzde 1.37, Halkbank tarafından sunulan kredi oranı ise yüzde 1.38 olarak açıklandı.

Özel Bankaların Konut Kredisi Faizleri

Yapı Kredi Bankası 120 ay vadeli konut kredisi faizi yüzde 1.37 olarak güncellendi. İş Bankası yüzde 1.41 faiz oranıyla, Garanti BBVA yüzde 1.46 faiz oranıyla konut kredisi veriyor.

100.000 TL İÇİN YENİ MALİYET TABLOSU

konut kredisi-3

Konut kredisi faizlerinin güncellenmesinin ardından 100.000 TL konut kredisinin ödeme planı yukarıda yer alan tablodaki gibi oldu. Yüzde 1.34 faizle kullanılacak kredi için aylık taksit tutarı 1680 TL, toplam geri ödeme ise 203 bin TL oldu.

SONRAKİ HABER