Faizler Çıldırdı, Cepler Yandı! 10 Bin TL İhtiyaç Kredisi Çeken Bankaya 5 Bin TL Faiz Ödeyecek

Bankaların kredi faiz oranları giderek yükselmeye devam ederken süreç en çok kredi çekmek zorunda olan vatandaşların zorluk yaşamasına neden oldu.

Faizler Çıldırdı, Cepler Yandı! 10 Bin TL İhtiyaç Kredisi Çeken Bankaya 5 Bin TL Faiz Ödeyecek

Merkez Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma adımları ile beraber bankaların kredi faiz oranları da yükselişe geçmişti. Geride bıraktığımız 2020 senesinin Haziran ayında ihtiyaç kredisi faizleriyüzde 0.59 oranını, konut kredisi faiz oranları yüzde 0,64 rakamını, taşıt kredisi faizi ise yüzde 0,49 oranının görerek tarihi dip noktasına ulaşmıştı.

O dönemde kredi çekmek isteyen kişilerin bankalara olan hücumu ile konut ve araba fiyatları zam yağmuruna tutulmuş, enflasyon, dolar ve altın fiyatları da hızla yukarı yönlü ilerlemişti. Özellikle de enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş sonrasında Merkez Bankası ani bir refleksle parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmış, bankaların ucuz kredi muslukları kapatılmıştı.

FAİZİN ACI REÇETESİ VATANDAŞA KESİLDİ, 10 BİN LİRA İHTİYAÇ KREDİSİ ÇEKEN BANKAYA 15 BİN LİRAYA PARA ÖDEYECEK!

Kredi faiz oranlarında yaşanan bu hızlı yükseliş en çok darda olan vatandaşı vurdu. Ay sonunu getirmekte zorlanan kişiler bütçeyi dengelemek adına bankalardan ihtiyaç kredisi çekmek isterken yüksek faizler vatandaşın elini kolunu bağladı. En düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,35 seviyesine fırlarken en yüksek ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 2 eşiğini aştı.

ihtiyaç-kredisi-hesaplama-tablosu

Denizbank üzerinden 36 ay vadeli 10 bin lira ihtiyaç kredisi çeken bir kişinin aylık kredi taksit ödemesi 436 lira olarak gerçekleşirken bankaya ödeyeceği toplam kredi tutarı ise 15 bin 754 liraya ulaştı. Yani 10 bin lira kredi çeken bir kişinin bankaya ödeyeceği toplam faiz yükü 5 bin 754 lira olarak gerçekleşti. Çekilen kredinin yarısı kadar bankaya faiz ödemesi yapılması gerekecek.

ASGARİ ÜCRETLİ VATANDAŞ KREDİ ÇEKMEKTE ZORLANIYOR!

Yükselen kredi faiz oranları nedeni ile en büyük mağduriyeti asgari ücretli çalışanlar yaşamaya başladı. Asgari ücretli bir çalışanın bankaya ödeyeceği aylık taksit tutarı yükseldiği için kredi onayı alma imkanı da zorlaştı.

Özellikle de konut kredisi ve taşıt kredisi gibi yüksek tutarlı kredi paketlerinde yükselen aylık taksit tutarları sonrasında bankalar asgari ücretli çalışanlara kredi onayı vermemeye başlarken kredi onayı almak isteyen asgari ücretli çalışanların kefil göstermeleri ya da aynı evde yaşadıkları eş, çocuk, anne ve baba gibi diğer kişilere ait gelir belgesi varsa bunları da bankaya sunmaları gerekiyor.

SONRAKİ HABER