Faizler Değişti, Planlar Sil Baştan! En Uygun Faizli Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredisi Veren Bankaların Yeni Maliyetleri

Faiz indirimleri gündem olurken bankalar kredi faizlerini yine değiştirmeye başladılar. İşte en uygun faizle konut, taşıt, ihtiyaç kredisi veren bankalar ve kredi taksit hesaplamaları...

Finans 13.12.2021 - 22:51 13.12.2021 - 22:51 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinin en önemli gündem maddelerinden birisi yine faiz indirimi oldu. Beklentilere göre Merkez Bankası, 16 Aralık Perşembe günü faiz indirimi kararı alacak. Ancak bu faiz indirimlerinin bankalar tarafından verilen konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerine yansımadığı görülüyor. Hatta bankalar kredi faizlerinde artırım yoluna gitmeye devam ediyorlar. Bunun tek istisnası ise kamu bankalarının konut kredisi faizlerinde yaptıkları indirimler oldu. 

KONUT, TAŞIT, İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

Bankalar tarafından verilen konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faizlerinde son durum oldukça merak ediliyor. Özellikle Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapması beklenen haftada bankaların bu beklentiyi kredi faizlerine ne şekilde yansıttıkları merak ediliyor. Yapılan genel değerlendirmeye göre bankalar konut kredisi faizlerinde daha makul olurken ihtiyaç kredisi faizlerinde hızlı bir yükseliş meydana geliyor. İşte bankaların konut, taşıt, ihtiyaç kredisi faizleri ve güncel taksit hesaplamaları!

EN UYGUN FAİZLİ BANKALARDA 100 BİN TL KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Konut kredisi faizlerinde en uygun fazleri kamu bankaları veriyor. Kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank müşterilere aylık yüzde 1,20 faizle konut kredisi veriyorlar. Özel bankalar içerisinde ise en uygun faizli konut kredisi veren bankalar aylık yüzde 1,50 faizle İş Bankası, aylık yüzde 1,51 faizle Denizbank ve aylık 1,55 faizle Akbank oldu. 

konut kredisi maliyetleri

120 ay vadeli 100 Bin TL konut kredisi taksit hesaplaması yapıldığında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank müşterileri aylık 2.365 TL kredi taksit ödemesi yapıyorlar. Bu tutarda konut kredisi için ise İş Bankası 2.703 TL, Denizbank 2.714 TL ve Akbank da 2.761 TL kredi taksiti istiyor.

İHTİYAÇ KREEDİSİ MALİYET HESAPLAMALARI

İhtiyaç kredisi bu dönemler bankaların pek vermek istedikleri kredi türlerinden birisi oldu. Yine de uygun faizle ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunuyor. En uygun faizle ihtiyaç kredisi veren bankalar aylık yüzde 1,49 faizle QNB Finansbank, aylık yüzde 1,61 faizle Vakıfbank, aylık yüzde 1,63 faizle Ziraat Bankası ve Halkbank, aylık yüzde 1,75 faizle İş Bankası oldu.

ihtiyaç kredisi maliyetleri-1

36 ay vadeli 25 Bin TL ihtiyaç kredisi çekmek isteyenler QNB Finansbank'a 948 TL, İş Bankası'na 997 TL, Halkbank ve Ziraat Bankası'na ise 974 TL kredi taksit ödemesi yapıyorlar.

EN UYGUN FAİZLE TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKALAR

Taşıt kredisinde en düşük faiz uygulayan bankalar arasında az sayıda banka yer alıyor. Buna göre aylık yüzde 1,50 faizle Vakıfbank, aylık yüzde 1,54 faizle Halkbank, aylık yüzde 1,54 faizle İş Bankası ve aylık yüzde 1,59 faizle Ziraat Bankası taşıt kredisi veriyor.

taşıt kredisi maliyetleri-1

48 ay vadeli 50 Bin TL taşıt kredisi için Vakıfbank 1.564 TL, Halkbank 1.580 TL, İş Bankası 1.580 TL ve Ziraat Bankası 1.600 TL aylık taksit istiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@