Faizler Düşecek Mi? İhtiyaç Kredisi Maliyetlerinde Tablo Yenilendi 30.000 TL Destek Paketinde Yeni Ödeme Planı

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarının düşmesi için beklenti oluşmuştu. İhtiyaç kredisi faizleri düştü mü? Halk Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, İNG Bank, QNB Finansbank ve diğer bankalar...

Finans 03.02.2022 - 11:56 03.02.2022 - 11:56 Mustafa Karagöz

Nakit desteğe ihtiyacı olanlar için bankaların ihtiyaç kredisi faizlerinde indirime gideceğine ilişkin haberler umut olmuştu. Bu haberlerin basında yer almasının ardından ise bankaların yeni gün oranları araştırılmaya başlandı. Hem bankaların kredi faizlerinde indirime gitmeleri için beklenti oluşturan gelişmeler hemde bankaların son faiz oranlarını sizlerle paylaşıyoruz. 

İHTİYAÇ KREDİSİNDE FAİZLER DÜŞEBİLİR İŞTE O NEDEN

Hafta ortasında alınan karar ve uygulamaya giren düzenleme ile Merkez Bankası'na faiz yetkisi verildi. Bankalardan konut kredisi, otomobil kredisi, ihtiyaç kredisi kullanacak vatandaşlar bundan böyle daha ucuz kredi kullanma imkanına sahip olma şansı yakalabilecekler. Söz konusu düzenleme temel olarak bankaların mevduatı daha uygun şekilde finans etmesini sağlıyor. Bu adım ise vatandaşlara sunulan kredilerde faiz oranlarının düşmesi anlamına geliyor. 

Kredi faiz indirimlerine ilişkin düzenleme sadece ihtiyaç kredisiyle de sınırlı kalmayacak. Bankalar önümüzdeki dönemlerde konut kredisi ve taşıt kredisinde de faiz oranlarını indirebilirler. 

Şener konuşmasında kur korumalı vadeli mevduat sistemine değinerek bu sistem üzerinden düzenlemeyi yorumladı. Sistemin kurlarda dalgalanma oluşmasının önüne geçtiğini ifade eden Şener bu şekilde hem kurda stabilizasyon sağlanıyor dedi hemde vatandaşın ucuz kredi kullanabilmesinin önünün açıldığını söyledi. Bankaların mevduat toplamak pahalı dediklerini ifade eden Şener bunun önüne geçildiğini söyledi. "Vatandaş bankalardan daha ucuza finansman sağlamış olacak. Burada amaç kuru korumak hem de aynı zamanda bankaların vatandaşlara daha ucuza kredi sağlamasının önünü açmaktır. Bu düzenlemeyi önümüzdeki günlerde göreceğiz. Merkez Bankası üst sınır koyacaktır. Vatandaş daha ucuza mevduat topladığı için daha ucuza da finansman sağlayacak." 

İHTİYAÇ KREDİSİNDE GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Düzenlemenin uygulamaya girmesinin ardından ise bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları araştırılıyor. Devlet bankaları ile özel bankaların güncel faiz oranlarına ilişkin liste şu şekilde; 

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank maaş müşterilerine, memur veya özel sektörde çalışan müşterilerine, emekli müşterilerine ayrı ayrı faiz oranları sunuyorlar. Bu üç bankanın ihtiyaç kredisi paketleri yüzde 1.55 seviyesinden başlıyor, yüzde 1.91 bandına kadar çıkıyor. 

36 ay vadeli 30.000 tl şubat 2 2022

Özel bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları ise çok geniş bir faiz aralığında yer alıyor. Kısa süre öncesine kadar en düşük faiz oranı yüzde 2.03 bandının üzerinde bulunurken bu hafta içinde yapılan güncellemeler ile bu oranların bir kısmı değişti. 

36 ay vadeli 30.000 tl şubat 2022

36 ay vadeli kredi kullanacaklar için İNG Bank yüzde 1.94, Denizbank yüzde 2.52, Akbank yüzde 2.07, Garanti BBVA yüzde 2.64, TEB yüzde 1.85, QNB Finansbank yüzde 1.98, Türkiye İş Bankası yüzde 2.20 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi veriyor. 

Yukarıda yer alan tablolar 36 ay avdeli 30.000 TL ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda oluşan ödeme planını gösteriyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@