Faizler Düştü, Konut Stokları Erimeye Başladı!

Yükselen faiz oranlarına paralel olarak düşen konut satışları, kredi faizlerinin düşmeye başlaması ile yönünü yukarı çevirdi.

EMLAK HABERLERİ 03.03.2019 - 08:01 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Yükselen faiz oranlarına paralel olarak düşen konut satışları, kredi faizlerinin düşmeye başlaması ile yönünü yukarı çevirdi.

Konut kredisi faiz oranları düştü, inşaat sektörüne bahar erken geldi. Düşen faiz oranlarına paralel olarak vatandaş ev bakmaya başlarken markalı konut projelerinin satış ofislerinde de hareketlenme yaşandığı gözlemlendi. KONUTDER Başkanı Altan Elmas "Konut Stoku Erimeye Başladı"Konu hakkında açıklama yapan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas konut stoklarının durumu hakkında bilgi vererek Türkiye genelinde 1 milyon, İstanbul'da ise 370 bin civarında konut stoku olduğunu açıkladı. Elmas açıklamasında yeni konutların depreme dayanıklı olduğunu hatırlatarak kentsel dönüşümün önemine vurgu yaptı ve  "Böylece 35 milyon insan sağlam binalarda oturmaya başladı. İstanbul'da 15 yılda 1 buçuk milyonun üzerinde konut üretildi, burada da 5 milyon insan sağlam konutlarda oturuyor.Sektör önemli bir başarıya imza attı. İstanbul'da 370 bin konut stoğu var, bunun 200 bini bitmiş diğerlerinin inşası devam ediyor" diyerek inşaat sektörünün bu konu hakkındaki başarılarını da gözler önüne serdi. İnşaat Sektörü Uzun Vadeli, Sıfır Faizli Konut Kredisi İstiyor! Stok sorunun çözümü için hükümetten yeni teşvikler istediklerini belirten Elmas  " İnşa süreci devam eden de bir o kadar konut mevcut. Hükümet insanların bu konutları almalarını hızlandıracak, bir takım teşvik mekanizmaları geliştirebilir.Örneğin, sıfır faizli uzun vade açılabilir, faizin bir miktarını devlet karşılayabilir. Çalışan kesimin ödediği gelir vergisinde bir takım şeyler yapılabilir. İnsanları konut alabilir noktaya getirecek birçok formül üretilebilir. Bu stoklar satılırsa yeni konutlara insanları taşımış oluruz" dedi. Yüksek Faizler Bir An Önce DüşürülmeliKonut satışlarının yavaşlamasında konut kredisi faizleri kadar yüksek olan mevduat faiz oranlarının da etkiliği olduğunu belirten Altan Elmas "Bence konut satışlarındaki düşüşte en önemli faktör bu. Böyle olunca da ticari hayatın bütünü etkileniyor. İnsanlar birçok şeyi erteliyorlar, konutta ilk ertelenenlerden çünkü büyük ve önemli bir alım.Bununla birlikte konut kredi faizleri yükselmişti, bu noktada aralığın ortasından bugüne bizler üretici firmalar ve bankalarımızla bu faizi 0,98'e çektik. Fakat bu kampanya beklediğimiz talebi oluşturmadı. Talep çok net ve gerçekçi ama erteleniyor, şu anda onu görüyoruz. Talebin ertelenmesi inşaat sektörüne de yansıdı, üretim bir miktar yavaşladı" diyerek konu hakkında ki görüşlerini paylaştı. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@