Faizler Düşüyor! Yüksek Faizle Konut Kredisi Çekenlere Yılsonunda Yapılandırma Olacak Mı?

Konut kredisi faiz oranlarında düşme devam ediyor. Bir dönem yüzde 1.60 seviyesinin üzerine çıkan faizler yeniden 1.20 seviyesinde. Peki faizler düşmüşken yapılandırma olacak mı?

Emlak Haberleri 20.11.2021 - 16:07 20.11.2021 - 16:07 Mustafa KARAGÖZ

Yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi çekmek zorunda kalanlar, yılsonunda kasım aralık aylarında düşük faiz oranlarıyla borç yapılandırması hakkı olup olmayacağını araştırıyorlar. 

1MERKEZ BANKASI SERT ADIMLAR ATTI

Bilindiği üzere Türkiye'de bir dönem politika faiz oranları yüzde 19.00 bandına kadar yükseldi. Bu dönemin etkisinin uzun sürmesi nedeniyle tüm kredi faiz oranları yükseldi. Kamu bankaları da dahil olmak üzere ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 1.60 bandından, konut kredisi faizleri ise yüzde 50 seviyesinin üzerinden duyuruldu. 

Konut kredisinin yüksek olduğu dönemlerde yıllık maliyet tutarları ise yüzde 25 seviyelerini aştı. Bu oran ile kredi kullanmak zorunda kalanlar ise çok yüklü borçların altına girdiler. 

Yüksek faiz uygulanan dönemde konut kredisi çekenler için en önemli umut kaynağı ise kredi yapılandırmaları oldu. Daha önce çok sayıda örneği olan konut kredisi yapılandırmaları için gelecek yeni fırsatlar bekleniyor. 

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞTÜ

Merkez Bankası Eylül, Ekim ve Kasım döneminde yüksek faiz uygulamasından vazgeçti. Eylül'de 100 baz puan, Ekim'de 200 baz puan ve Kasım'da 100 baz puan faiz indirimi geldi. Kasım ayı PPK sonrası ise politika faiz oranları yüzde 15.00'e kadar düşürülmüş oldu. 

Polita faiz oranlarında yaşanan faiz indirimleri konut kredisi faiz oranlarına da yansıdı. 

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan değişim grafiği incelendiğinde yüzde 1.50'nin üzerinde olan aylık faiz oranları PPK kararları sonrası kademeli olarak yüzde 1.37 seviyesine ardından yüzde 1.29 bandına ardından yüzde 1.20 seviyesine indirildi. 

YAPILANDIRMA OLACAK MI?

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi şimdilik sadece kamu bankalarında. Diğer bankalarında da devam eden faiz indirimi sürecine dahil olması bekleniyor. Bankaların kredi faiz oranlarının düşmesi durumunda önemli yapılandırma hakları sunulacaktır. Ancak kasım ayının son 10 günü itibariyle müşteriler yüzde 1.29 ile yüzde 1.38 seviyesinden yapılandırma yapabiliyorlar. Yüzde 1.20 için henüz açıklama gelmedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@