Faizler, maliyetler, taksitler düştü mü? Konut kredisi ile evini almak isteyenler dikkat

Konut kredisi ile ev almak isteyenler için 11 Nisan Pazartesi günü ile başlayan haftada geçerli olacak faizler belli oldu. Maliyetler düştü mü, taksitler indi mi? diye merak edenler.. İşte o tablo.

Finans 11.04.2022 - 09:44 11.04.2022 - 09:44 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Konut kredisi faiz oranlarına dair araştırmalar yaz aylarına doğru yeniden yükseldi. Ekonomide oluşan son durum nedeniyle birçok vatandaş kendi evini biran önce almak istiyor. Özellikle maliyetlerin sürekli artması ev fiyatlarının yükselmesi bununla birlikte kiralık konut fiyatlarının inanılmaz rakamlara ulaşması vatandaşların daha erken adım atmalarına neden oluyor. 

İlk tercih ise bankalardan kullanılacak konut kredileri. Devlet bankalarının devam eden kampanyaları ile özel bankaların kampanyalarını araştıran vatandaşlar en uygun oran ile kredilerini çekmek ve evlerini almak istiyorlar. En fazla araştırılan başlık ise bankaların yeni bir kampanya başlatıp başlatmadıkları oluyor. İşte banka banka o tercihler. 

BANKALARIN KONUT KREDİSİ FAİZLERİ 11 NİSAN 2022 PAZARTESİ

Konut kredisi kullanımlarına en düşük faiz oranı halen devlet bankalarının ortak sundukları sıfır ve ikinci el ev kredi paketlerinde. Ziraat Bankası Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından sağlanan özellikleri hemen hemen aynı olan bu paketler ile müşteriler uzun vadeli ve diğer bankalara göre ucuz falzli kredi çekebilirler. Özel bankaların konut kredisi faiz oranlarına göre daha düşük maliyete sahip olan bu oranlar ayrıca konut finansmanı için ilan edilen tüm kar payı oranlarında da da daha uyguna geliyor. 

3 kamu bankasında da geçerli konut kredisi paketinde müşteriler aylık yüzde 1.20 faiz oranıyla konut kredisi çekerek sıfır ev, aylık yüzde 1.29 faiz oranıyla kredi çekerek ikinci el ev alabilirler. 

KATILIM BANKALARININ EV FİNANSMANI KAR PAYI ORANLARI

Katılım Bankalarında son günlerde çok önemli adımlar geldi. Ziraat Bankası yapmış olduğu maliyet indirimi ile en düşük kar payı oranına sahip banka olurken Vakıf Katılım Bankası ikinci sırada, Emlak Katılım Bankası'da vade farkı uygulaması ile üçüncü sırada yer aldı. 

120 ay vadeli konut finansmanı kullanacaklar için Ziraat Katılım Bankası yüzde 1.49, Vakıf Katılım Bankası yüzde 1.54 kar payı oranı sunuyor. 60 ay vadeli ödemelerde ise Emlak Katılım Bankası 1.69 kar payı oranı ile ev alımına aracılık ediyor. 

ÖZEL BANKALARDA EN DÜŞÜK ORAN BİLE ÇOK YÜKSEK

Özel bankalarda faiz oranları çok yüksek seviyede. En düşük oran yüzde 1.92 ile Akbank'ta olurken İş Bankası ve Yapı Kredi 1.95, Alternatif Bank ise 1.99 faizle ev kredisi veriyor. Diğer bankalar yüzde 2.00'nin üzerinde yer alıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@