Faizler Patladı: 36 Ay Vadeli 10 Bin TL İhtiyaç Kredisi Çekenler Bankaya 7 Bin 560 TL Faiz Ödeyecek!

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken vatandaşın sırtındaki faiz yükü de arttı. 10 bin TL kredi çekenler bankaya 7 bin 500 TL faiz ödeyecekler!

Finans 01.01.2022 - 00:23 01.01.2022 - 00:23 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan politika faiz oranı indirimleri sonrası gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası yüzde 19 olan politika faiz oranını ilk olarak Eylül ayında 100 baz puan faiz indirimi ile düşürmeye başlamıştı. 

Ekim ayı PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz indirimi Kasım ve Aralık ayı toplantısı ile de 100 baz puan indirim ile boş geçilmemişti. Yükselen enflasyon rakamları ve döviz kurlarına rağmen Merkez Bankası toplamda 500 baz puan faiz indirimi yaparak politika faiz oranını yüzde 14 seviyesine kadar çekti. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRDİ, BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ! 

Yapılan kredi faiz indirimlerine rağmen ne yazık ki bankaların konut kredisi faiz oranları yükseldi. Bankaların sıcak paraya olan ihtiyaçlarının artması nedeni ile 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları yükselirken bu da kredi faiz oranlarını yükseltti. 

Yine bankaların piyasada oluşan yüksek riski üstlenmek istememesi nedeni ile faizlerini yükselterek kredi talebini kırmak istedikleri de iddialar arasında yer aldı. 

akbank ihtiyaç kredisi hesaplama 31 aralık

36 AY VADELİ 10.000 TL İHTİYAÇ KREDİSİ HESAPLAMA! TOPLAM KAÇ TL TAKSİT ÖDEYECEKLER?

Bankaların özellikle de ihtiyaç kredisi faiz oranlarında sert yükseliş yaşanırken yaşanan yükseliş vatandaşın sırtındaki faiz yükünün daha da ağırlaşmasına neden oldu. 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2.84 seviyeisne kadar yükseldi. 

36 ay vadeli 10 bin TL ihtiyaç kredisi hesaplama tablosu içerisinde yüksek faizle kredi çeken kişilerin ödeyecekleri aylık taksit tutarı 486 TL seviyesine ulaşırken ödenecek toplam kredi geri ödemesi ise 17 bin 560 liraya yükseldi. Bu da 10.000 TL ihtiyaç kredisi çeken bir kişinin toplamda bankaya ödeyeceği faizin 7 bin 560 liraya ulaşması anlamına geliyor. 

Vatandaş kredi çekmek konusunda kararsız kalırken yükselen faiz oranlarına rağmen ay sonunu getirmekte zorlanan pek çok kişi yüksek faize razı olarak bankaya kredi başvurusu yapıyor. Ancak bu noktada da vatandaşların bankadan kredi onayı almakta zorlandığı, pek çok bankanın kredi vermemek için çok ağır koşullar talep ettikleri, yüksek kredi notu olan kişilere dahi kredi red kararı verildiği iddia ediliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@