Faizlerde Merkez Bankası Depremi! 9 Banka Faiz İndirdi, En Uygun İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Kampanyaları Başladı

Merkez Bankası faiz kararı sonrası bankalardan ters köşe geldi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, TEB, Garanti, Akbank, Yapı Kredi kredi faizleri düştü!

Faizlerde Merkez Bankası Depremi! 9 Banka Faiz İndirdi, En Uygun İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Kampanyaları Başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Ağustos ayı PPK toplantısı faiz kararı ile tüm beklentilere rağmen faiz indirimi yapmadı. Açıklanan karara reğmen finans sektöründe büyük baskı oluştu ve bankalar kar oranlarından feragat ederek faiz indirimi yapmaya başladı.

Bankacılık sektöründe oluşan aşırı kredi talebi pastasından daha büyük pay almak isteyen bankalar müşterilerine kredi kampanyaları başlatırken ihtiyaç kredisi kampanyaları kadar konut kredisi ve inen ÖTV oranları sonrası taşıt kredisi kampanyaları da arttı. 3 ay ertelemeli kredi veren bazı bankalar aynı zamanda kredi faiz oranlarında da indirim yaptılar.

VAKIFBANK TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANI DÜŞTÜ! ARAÇ KREDİSİ FAİZLERİNDE ÖTV İNDİRİMİ RÜZGARI İLE EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe giren ÖTV matrahı indirimi ile bazı sıfır araç modellerinde 68 bin liraya kadar varan indirimler yaşanması araba sahibi olmak isteyen kişileri harekete geçirdi. Araç sahibi olmak isteyen ancak yüksek fiyatlar nedeni ile alımı erteleyen kişilerin tekrar alıma geçmesi ile beraber taşıt kredisi paketlerinde de hareketlenme başlandı.

araç-kredisi-faiz-oranları-16-ağustos-2021

Vakıfbank araç kredisi faiz oranını düşürürken en uygun taşıt kredisi veren banka oldu. Bu banka üzerinden 48 ay vadeli 40 bin lira taşıt kredisi çeken bir kişinin aylık kredi taksit ödemesi bin 252 TL olarak gerçekleşirken kredinin toplam ödemesi ise 60 bin 283 TL olarak gerçekleşecek.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA İNDİRİM ÜSTÜNE İNDİRİM! EN UYGUN KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

Konuta olan talebin kademeli olarak azalması ile beraber bankaların konut kredisi kampanyaları da tekrar aktif edildi. Akbank konut kredisi paketinde faiz indirimi yaparken TEB konut kredisi paketinde de faiz indirimi açıklaması yapıldı.

konut-kredisi-hesaplama-tablosu-16-ağustos

En uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1,34 olarak uygulanırken en uygun konut kredisi veren banka ise Akbank oldu. Akbank üzerinden 120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi çeken kişilerin aylık taksit tutarları 3 bin 360 lira olarak gerçekleşecek.

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ! 10 BİN LİRA KREDİ ÇEKENLER NE KADAR FAİZ ÖDEYECEK?

İhtiyaç kredisi paketinde ise en uygun kredi faiz oranı 1,35 seviyesine çekildi. ING Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı düştü. ING Bank'ın yanı sıra Şekerbank, Yapı Kredi Bankası ve Garanti Bankası kredi paketlerinde de küçükte olsa faiz indirimleri yapıldı.

en-uygun-ihtiyaç-kredisi-hesaplama-16-ağustos

En düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,35 seviyesine çekilirken en uygun ihtiyaç kredisi veren banka ise ING Bank oldu. Bu banka üzerinden 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi çeken kişilerin aylık taksit tutarları 369 TL olarak gerçekleşirken kredinin toplam geri ödemesi ise 13 bin 328 TL olarak gerçekleşecek. Yani 10 bin lira kredi çeken kişilerin ödeyecekleri toplam faiz yükü 3 bin 328 lira olarak gerçekleşecek.