Faizsiz Evim Tasarruf Finansman Şirketleri Mağdurları Eylem Yaptı!

Tasarruf Finansman Şirketleri' nin son dönemde kontrolsüz bir büyüme içerisine girmesinin ardından Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman şirketleri hakkında BDDK son dakika kararı açıklamıştı.

Emlak Haberleri 20.12.2021 - 07:23 20.12.2021 - 07:24 Gülcan Özer

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman hakkında hatırlanacağı üzere alınan karar ile yasal bir düzenlemeye gidilmiş, bu şirketlere belirli bir sermaye şartı getirilmişti. Süreçte bazı şirketler sermaye şartını yerine getiremedikleri için birleşme kararı alırken bazı şirketler ise sürenin sonuna kadar istenen koşulları yerine getiremedikleri için tasfiye edilmişti. 

Evim şirketleri BDDK tarafından tasfiye edilince bu şirketlerde faizsiz ev sahibi olmak için para biriktiren kişiler de mağdur oldu. Tasfiye edilen tasarruf finansman şirketleri listesi içerisinde yer alan şirketlerde birikim yapan kişiler için Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu işlemlere başlamış ve alacak verecek listelerini oluşturduktan sonra konu hakkında hak sahiplerini bilgilendireceğini duyurmuştu. 

FAİZSİZ FİNANSMAN MAĞDURLARI EYLEMDE: FAİZSİZ EV ALMAK İSTEYEN 54 BİN AİLE MAĞDUR OLDU!

2 Temmuz 2021 tarihinde tasfiye kararı verilen faizsiz finansman şirketleri üzerinden birikim yapan kişiler aradan geçen süreye rağmen paralarını geri alamadıklarını belirterek Türkiye'nin farklı pek çok ilinde eş zamanlı eylem yaptı. Mağdur olan aileler tarafından ortak olarak yapılan basın açıklamasında 2 Temmuz tarihinden beri sürecin sonuçlanmasını bekledikleri belirtilerek "Tek bir imzayla binlerce insanın mağduriyetine sebep olan kadrolarınız, bu haklı feryadı duymak zorundadır.

evim mağdurları

Bu yapılan yanlış, düzenlemenin hak gasbına sebep olduğu açıkça ortadayken, bu durumu görmezden gelmeniz bir o kadar manidardır. Çünkü görev verdiğiniz TMSF ve BDDK, milletin hakkını kapalı kasalarına kaldırdı. Geri iade etmiyor. 54 bin insanın alın terini, keyfi uygulamalarla yok ediyor. Vatandaş lehine hiçbir iş yapmıyor" ifadelerine yer verildi. 

tasfiye şirketi mağdurları

EV SAHİBİ OLMAK İSTERKEN DERT SAHİBİ OLDULAR! 

Mağdurlar yapmış oldukları açıklamada sadece ev sahibi olmak istediklerini ama aradan geçen zaman zarfında ne evlerini ne de paralarını geri alabildiklerini belirterek dert sahibi olduklarını söylediler. Kimsenin tek kuruşunu istemediklerini, sadece kendi alın terleriyle biriktirdikleri paraları geri istediklerini belirten evim mağdurları "mağdur değilken, mağdur edildiklerini" iddia ederek BDDK tarafından alınan tasfiye kararını eleştirdi. TMSF tarafından yapılan önceki açıklamada ise sürecin devam ettiği, tasfiye edilen şirketlerin alacak ve borç dökümlerinin çıkarılmasının ardından alacaklılalara ödeme yapılacağı belirtilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@