Faizsiz Konut Sistemine Yasal Düzenleme! Vatandaşlara Sağlanacak Yeni Haklar

TBMM Komisyonlarında faizsiz konut sistemine ilişkin yeni düzenleme esasları konuşulmaya başlandı.

Faizsiz Konut Sistemine Yasal Düzenleme! Vatandaşlara Sağlanacak Yeni Haklar

TBMM Komisyonlarında faizsiz konut sistemine ilişkin yeni düzenleme esasları konuşulmaya başlandı. Komisyonda görüşülen ve uygulamaya girmesi hazırlanan yeni yasal düzenlemeler ile birlikte bu alanda faaliyet gösteren şirkerler adına yeni standartlar gelmiş olacak.

FAİZSİZ KONUT SİSTEMİ NEDİR? NASIL EV SAHİBİ OLUNUR?

Bilindiği üzere faizsiz konut sistemi dayanışma yöntemi ile ev sahibi olunması üzerine kurulu. Bu sistem eski altın günü uygulamasına benzer şekilde vatandaşların ev sahibi olmasını amaçlıyor. Konut almak isteyen vatandaşlar kendi aralarında gruplar oluşturuyorlar. Daha sonra aynı standartlarda ev alacak olanlar aynı gruplarda buluşuyor. Gruplar ödenecek taksit tutarı ve konut değerine göre belirlenirken sahipliği ise çekilişle belirlenir. Her ay noter huzurunda düzenlenen çekilişler ile kimin ev sahibi olacağı belirleniyor. Bu sistem en fazla konut için kullanılıyor olsa da aynı şekilde araba alanlarda bulunuyor.

FAİZSİZ KONUT SİSTEMİNDE YENİ DÖNEM

Faizsiz konut sisteminde uygulanan bu yöntem vatandaşlara cazip geliyor olsa da uygulamada şirketlere bağlı mağduriyetlerde yaşanabiliyor. Bu alanda belli standartlar getirmek isteyen hükümet ise yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışıyor. Vatandaşların haklarının korunabilmesi adına şirketlere çeşitli zorunluluklar getirilecek.

Söz konusu düzenlemenin yasalaşması sonrasında ise tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 milyon TL olmak zorunda olacak. Şu dönemde bu kurala uyan sayılı firma bulunuyor. Aktif olarak 80 şirket faizsiz konut alanında hizmet verirken 250 bin kişi faizsiz konut ile ev sahibi olmayı amaçlıyor. Ayrıca halen aktif olarak faaliyet gösteren çok sayıda firmanın sermayesi yasal düzenlemenin çok altında. Öyle ki bazı şirketlerin sermayesi 4 bin TL gösteriliyor.

'SEKTÖRDE 10 ŞİRKET KALMAZ'

Fuzul Ev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal faizsiz ev sistemine ilişkin yeni düzenleme konusunda açıklamalarda bulundu. Yeni sistemin nasıl olacağı ve nasıl işleyeceğine ilişkin görüşlerini açıklayan Akbal, düzenlemeden sonra sektörde kalan firma sayısının 10'u bulmayacağını söyledi.

Türkiye Yapı Tasarruf Finansman Derneği Kurucu Genel Başkanı ve Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo da düzenlemeye dair açıklamalarda bulundu. Kolo konuşmasında "Bu adımla sektörümüz disiplin altına alınacak.Yeterli sermayesi olan firmalar bu alanda faaliyet gösterecek ve tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilecek" dedi. Yeni düzenleme sonrası ile tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 milyon TL olmak zorunda olacak. Bu şriketler sadece konut veya taşıt ediniminden doğan borçları finanse edebilecek. Müşteriler ise sözleşmeden sonra 14 gün içinde gerekçe göstermeksizin çıkabilecek.

SONRAKİ HABER