Faizsiz Konut ve Araç Kredisi Müjdesi Geldi! Devlet Kontrolü İle Sıfır Faizle Ev ve Araba Alanlar 207 Bin TL Az Ödeyecek

Bankaların araç ve konut kredisi faiz oranları cep yakmaya devam ederken tasarruf finansman modeli ile faizsiz ev ve araba sahibi olmanın önü açıldı. Sisteme getirilen devlet kontrolü güven verdi.

Finans 06.10.2021 - 09:00 06.10.2021 - 09:36 Gülcan Özer

Yükselen araç ve konut fiyatları sonrasında vatandaşların kendi birikimleri ile ev ve araba sahibi olmaları her geçen gün zorlaşmaya devam ederken bankaların cep yakan faiz oranları vatandaşı alternatif yöntemler aramaya itti. Bu süreçte Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yürütülen ortak çalışma sonrasında tasarruf finansman modeli için yasal düzenleme yapılmıştı. 

Yapılan düzenleme sonrasında aranılan şartları taşımayan bazı tasarruf finansman şirketleri hakkında tasfiye kararı çıkarken bazı şirketler ise birleşme yoluna giderek yola devam etme kararı almıştı. Süreçte yoluna devam eden tasurruf finansman şirketleri ise artık devlet kontrolünde hizmet vermeleri nedeni ile daha fazla güven sağlamalarıyla beraber müşterilerine faizsiz konut ve araba sahibi olma imkanı sundu. 

BDDK ONAYI ALAN FAİZSİZ KONUT ŞİRKETLERİ, TASARRUF FİNANSMAN KURULUŞLARI HANGİLERİ?

Emin Evim 

Fuzul Gayrimenkul 

Sinpaş Yapı 

İmece Yatırım 

Katılımevim Otomotiv ile Meskenfinans Gayrimenkul birleşme yolu ile intibak sağladı. 

Birevim Tasarruf ile Cözümevim Tasarruf birleşme yolu ile intibak sağladı.

faizsiz finansman şirketleri

DEVLET KONTROLU İLE FAİZSİZ KONUT VE ARABA SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER İÇİN TASARRUF FİNANSMAN MODELİ ÖNE ÇIKIYOR! 

Bankaların yükselen kredi faiz oranları hakkında açıklama yapan Fuzulev’in Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal konut kredisi çekmek yerine tasarruf finansman sistemine giren kişilerin daha avantajlı olduğunu belirterek “Kredi faizine karşı ciddi avantaj sağlıyoruz. Mesela 300 bin liralık bir evi banka kredisi ile alırsanız toplam maliyet 563 bin TL oluyor. Tasarruf finansman sisteminde ise 356 bin 250 TL. 207 bin liralık kâr sektörün hızla büyümesini sağlayacak” dedi.

KONUT KREDİSİ Mİ, FAİZSİZ TASARRUF FİNANSMAN SİSTEMİ Mİ AVANTAJLI?

300 bin liralık konut alımı için 120 ay vadeli konut kredisi hesaplama tablosu:

300 bin liralık konut için 50 bin lira peşinat ödendiğini varsayarsak konut kredisi tutarı 250 bin TL olur, 

120 ay vadeli konut kredisi paketinde faizle beraber aylık taksit ödemesi 4 bin 257 TL olarak gerçekleşir, 

300 bin liralık ev için bankaya ödenen tutar 10 senelik taksit tutarı olan 513 bin TL ve 50 bin TL peşinat olmak üzere 563 bin TL olarak hesaplanır. 

konut kredisi mi tasarruf şirket imi

Söz konusu tutarın faizsiz tasarruf finansman sistemi üzerinden hsaplanması ise şu şekilde gerçekleşiyor;

300 bin liarılk konut için 50 bin lira peşinat ödendiğinde sistemden çekilecek para 250 bin TL olur, 

250 bin lira için tasarruf finansman şirketi hizmet bedeli 26 bin 250 TL olarak ödenir, 

1.666 TL'den başlayan taksitlerle 120 ay yerine borç 78 ayda ödenmiş olur, 

50 bin TL peşinat verildiği için konutunu 32. ayda teslim alır ve bu tarihe kadar aylık 2 bin 500 TL kira ödese dahi 80 bin TL kira gideri oluşur, 

Toplamda sisteme ödeyeceği para 50 bin TL peşinat ile beraber 356 bin 250 TL olarak gerçekleşirki bu da konut kredisine oranla 207 bin liralık avantaj sağlamış olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@