Faizsiz Konut ve Araç Satışı Sistemine Dükkan ve İşyeri Satışları Da Dahil Edilecek!

Son dönemde yükselen kredi faiz oranları sonrasında vatandaşın faizsiz konut ve araç satışı sistemlerine daha fazla ilgi göstermeye başlaması ile beraber yasal düzenleme gündeme gelmişti.

Faizsiz Konut ve Araç Satışı Sistemine Dükkan ve İşyeri Satışları Da Dahil Edilecek!

Son dönemde yükselen kredi faiz oranları sonrasında vatandaşın faizsiz konut ve araç satışı sistemlerine daha fazla ilgi göstermeye başlaması ile beraber yasal düzenleme gündeme gelmişti. Sisteme olan ilginin artması ile beraber yasal boşluklar nedeni ile vatandaşın mağdur olmaması adına bir dizi önlem alınacağı açıklanmıştı.

FAİZSİZ KONUT SATIŞI SONRASI İŞYERİ VE DÜKKAN SATIŞI DA YAPILACAK!

Hürriyet Gazetesi yazarı Nuray Babacan tarafından yapılan habere göre taslak üzerinde çalışan komisyon faizsiz konut ve araç satışı yanı sıra dükkan ve işyeri satışı da yapıldığını tespit etti. Bu nedenle yasa kapsamına bu taşınmazların da eklenmesine karar verildi.

Komisyonun araştırmasında bu sektörde hizmet veren bazı firmaların düğün organizasyonu dahi yaptığı, düğün yapmayı planlayan çiftler için 10 kişilik gruplar oluşturduğu ve sırası ile çekilişle düğün yapıldığı belirlendi. Bu alanda hizmet veren şirket sayısının az olduğu belirtilirken bu sistemin yasaklanıp yasaklanmaması konusunda ise komisyon üyeleri arasında anlaşmazlık yaşandığı öğrenildi.

ÖDENMİŞ SERMAYESİ 100 MİLYON LİRA ALTINDA OLAN FİRMALAR ELENECEK!

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yapılan yasal çalışma kapsamında faizsiz konut ve araç satışı yapan finansman kuruluşları için 6 aylık süre tanınacak. Üzerinde çalışılan taslak yasalaştığı anda bu firmalara ödenmiş sermaye tutarlarının en az 100 milyon TL olması zorunluluğu getirilecek. Tasarruf karşılığı konut ve araç sahibi olmak isteyen vatandaşlara devlet güvencesi verilecek, bu şirketlerin faaliyetleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından kontrol altında tutulacak.

SONRAKİ HABER