Farklı illerde satışa çıkarılan TOKİ konutları için başvuru yapılabilir mi? 2022 ikamet şartı

TOKİ konut satış duyurularına başvuru aşamasında ikamet şartı. İstenilen her şehir için başvuru yapma hakkı var mı? Alt gelir grubu, orta gelir grubu, kuralı, açık satış, ihaleli TOKİ ev satışları.

Toki 06.06.2022 - 14:39 06.06.2022 - 14:39 Mustafa Karagöz

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın konut satış duyurularında ikamet şartı en fazla araştırılan konuların başında geliyor. Fiyatı çok uygun olan konutları almak isteyen ancak farklı bir şehirde ikamet eden vatandaşlar başvuruları hangi şartlarla yapacaklarını araştırıyorlar. TOKİ'nin güncel konut satış ilanlarına başvuru yapacaklar için ikamet şartının detayları. 

TOKİ 2022 KONUT SATIŞI İKAMET ŞARTI

TOKİ tarafından satışa çıkarılan alt gelir grubu konut satışlarında ikamet şartı aranır. Açık satışlarda ve kuralı satışlarda geçerli olan bu koşul için kurum duyurusunda, "Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması şartı aranacaktır." açıklamasında bulunuyor. Vatandaşlar alt gelir grubuna özel üretilen 1+1 ve 2+1 daireler için ya o şehirde yaşıyor olmaları yada nüfusa kayıtlı olmaları gerekiyor. 

Kurumun konut satış ilanlarında yer alan orta gelir grubu için satışlar ise değişiyor. TOKİ her bir satış ilanı için yayımladığı duyuru metninde hangi koşullarda başvuru yapılacağını ilan ediyor. Vatandaşlar duyuru metinlerinde yer alan maddeleri inceleyerek satış detaylarını öğrenebilirler. 

O Soruya Yanıt Verdi.

Kuralın nasıl uygulandığına ilişkin TOKİ, resmi sitesinden yer alan sıkça sorulan sorula bölümünde "İstenilen her ilde konut alımı için başvuru yapılabilir mi?" sorusuna yanıt verdi. 

Vatandaşların bu şartı projeye göre öğrenecekleri vurgulanarak "Kuralı satışlarda ve/veya alt gelir projelerinde, ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır. Açık satışlarda ise, genel olarak ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bu şartlar bazen uygulanabilmektedir. İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak yer almaktadır." açıklaması yapıldı. Vatandaşlar ikamet şartını incelerken güncel satış duyurusunda o maddeye yer verilip verilmediğine bakacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@