Fast İşlem Limiti Ne Kadar, Kaç TL, Değişti mi 2022?

Farklı bankalar aracılığıyla para gönderme ve alma kolaylığı sağlayan FAST işlem limiti ne kadar, kaç TL, limitler değişti mi 2022? Haberimizde.

Fast İşlem Limiti Ne Kadar, Kaç TL, Değişti mi 2022?

Farklı bankalar arasında para gönderme ve para alma işlemlerinde saat sınırlamasını ortadan kaldıran FAST işleminde limitin değişip değişmediği merak ediliyor. FAST işlem limitlerine ilişkin açıklama Merkez Bankası'ndan geldi. TCMB, 21 Şubat 2022 tarihinde güncellenen limit üzerinden işlemlerin yapılacağını duyurdu. FAST limiti ne kadar, kaç TL?

FAST LİMİTİ NE KADAR, KAÇ TL 2022?

Merkez Bankası'ndan FAST işlem limitlerine ilişkin yapılan açıklamada “FAST Sistemine gösterilen yoğun ilgi ve ödemeler ekosisteminin dinamik gereksinimleri göz önünde bulundurularak para transferlerinde 2.000 TL olan FAST işlem tutar limiti de 21 Şubat 2022 tarihi itibarıyla 5.000 TL’ye yükseltilecektir” denilmişti. Son açıklamanın ardından limit artışına ilişkin başka açıklama yapılmadığı için FAST işlem limiti 5 bin TL olarak uygulanıyor.

fast limiti ne kadar

FAST NEDİR, NE İŞE YARAR?

Daha önce farklı bankaları kullanan kişiler, mesa, saatleri dışında para gönderme ve alma işlemleri yapamıyordu. EFT'nin gerçekleşmesi için bir sonraki iş günü yani mesai saati bekleniyordu. Hafta sonlarında gönderilen paraların karşı tarafa ulaşması için de 2 gün beklenmesi gerekiyordu. FAST işlemi bu sorunların ortadan kaldırılması için uygulanmaya başlandı. FAST işlem limiti kadar olan para transferleri, mesai saatlerine, hafta sonu olup olmamasına bakılmaksızın farklı bankalar üzerinden yapılabiliyor. Merkez Bankası tarafından belirlenen FAST işlemi limiti güncel olarak 5.000 TL. Limit 21 Şubat 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı.