Fatih Altaylı'dan Elektrik Faturalarına Sert Tepki: Artışların Enerji Maliyetiyle Alakası Yok

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, elektrik zamlarını eleştirdi. Altaylı, faturadaki artışların enerji maliyetiyle bir ilgili olmadığını ve şirketlere ucuz elektrik satılması için zam yapıldığını söyledi

Gündem 07.01.2022 - 15:48 07.01.2022 - 15:48 Büşra Uluşen

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, yılbaşı itibarıyla yapılan elektrik zammı hakkında konuştu. Altaylı, elektrik zammının özelleştirilen elektrik dağıtım şirketlerinin dolar kredileri nedeniyle batmaması adına yapıldığını savundu.

 '' DEVLET DAĞITIM ŞİRKETLERİNE SATTIĞI ELEKTRİĞİN FİYATINI DÜŞÜRÜYOR ''

Fatih Altaylı vatandaşların elektrik faturalarına gelen zammın, elektrik üretiminden gelen bir artış olduğunu düşündüklerini ancak gerçeğin çok farklı olduğunu belirterek, devletin elektrik dağıtım şirketlerine sattığı elektriğin fiyatını düşürdüğünü iddia etti. 

Altaylı, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

'' Elektrik faturalarımız iderek kabarıyor. Siz de bunun elektrik üretiminden gelen bir artış olduğunu zannediyorsunuz. Ama kazın ayağı öyle değil. Hatta tam tersi. Son iki yıldır devlet, yani Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ), dağıtım şirketlerine sattığı elektriğin fiyatını düşürüyor. Hayır yanlış okumuyorsunuz, devlet ürettiği elektriğin dağıtım şirketlerine satış fiyatını düşürüyor.''

fatih altaylı lektrik

LİSTEYİ PAYLAŞTI

Altaylı Elektrik Üretim A.Ş'nin (EÜAŞ) dağıtım şirketlerine sunduğu elektrik tarifesine ilişkin listeyi de paylaştı.

1 Ocak 2020: 27,56 kuruş

1 Nisan 2020: 22,83 kuruş

1 Ekim 2020: 15,48 kuruş

1 Ocak 2021: 20,50 kuruş

1 Nisan 2021: 16,91 kuruş

1 Ocak 2022: 23,76 kuruş

Listede yıllara göre elektriğin kwh fiyatlarına yer veren Altaylı, bu süreç boyunca faturaların düşmediği aksine sürekli arttığını dile getirdi. Vatandaşların ödedikleri faturalar ile ihale rekortmeni şirketleri kurtarmaya çalıştıklarına değinen Altaylı, ''Onlara indirim yapılıyor, bize ise bindirim'' diyerek fatura artışlarının enerji maliyetiyle bir alakası olmağını vurguladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@