Fatih Gürsul kimdir, neden hapis cezası aldı, hangi partiden?

Doç. Dr. Fatih Gürsul'un hapis cezası aldığı haberinin paylaşılması ardından Fatih Gürsul kimdir, neden hapis cezası aldı merak ediliyor. İşte ayrıntılar.

Gündem 08.06.2022 - 14:20 08.06.2022 - 14:20 Büşra Uluşen

Basına yansıyan haberlere göre Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Fatih Gürsul'un yeniden yargılandığı dava karara bağlandı ve mahkeme ikinci kez yapılan yargılamada bu kez hapis cezasına karar verdi. 

Fatih Gürsul neden hapis cezası aldı?,

Fatih Gürsul, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesi'ndeki yapılanmasına yönelik açılan davada daha önce 10,5 yıl hapis cezası almıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı olan Gürsul'un, yeniden yargılandığı dava karara bağlandı. Mahkemenin ikinci kez yaptığı yargılama sonucunda Gürsul'a FETÖ üyeliği gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 

Fatih Gürsul kimdir, kaç yaşında, mesleği ne?

Doç. Dr. Fatih Gürsul, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü Öğretim Üyesidir. 2000 - 2009 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.

Fatih Gürsul, 26. Dönem CHP milletvekili adayı olmuştur. Adaylığından önce Amerika'nın en bilinen üniversitelerinden biri olan University of California'da araştırmacı bilim adamı olarak görev almıştır. 2010 yılında ise ABD Florida State University tarafından 900 bilim adamı arasından en iyi makale ödülünün sahibi olmuştur. 

Leadership, Research & Consulting (LRC) A.Ş. Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi ve İnsan, Toplum ve Teknoloji Derneği (İTTD) Başkanı olan Gürsul, uluslararası birçok sivil toplum kuruluşu ile birlikte projeler gerçekleştirmiştir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 3 yıl boyunca başdanışmanlığını yapmıştır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@