Fatih'te 10 Bin Bina İçin Dönüşüm Kararı! 7 Kat İzni Ve İlave 2 Kat İzni Veriliyor!

İstanbul'un tarihi ilçelerinden Fatih'te kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. Bu çalışmalarla toplam 10 bin binanın dönüştürüleceği açıklandı. 

Emlak Haberleri 06.11.2021 - 21:26 06.11.2021 - 21:26 Engin Uzunoğlu

İstanbul'daki tarihi ilçelerden birisi olan Fatih uzun bir süredir eski binaların dönüşüme girmesi konusunda tartışmalarla kamuoyunda yer alıyordu. İstanbul'da deprem riski olan ilçelerden olan Fatih'te toplamda 42 bin bina bulunuyor. Bu binaların çok büyük bir çoğunluğu ise 17 Ağustos 1999'da gerçekleşen depremde önce inşa edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan son deprem kitapçığında 7,5 büyüklüğünde bir deprem olması durumunda binaların yüzde 3'sının hafif, yüzde 23'ünün orta ve yüzde 8'inin de ağır hasar alacağı açıklanmıştı.

FATİH'TE 10 BİN BİNA DÖNÜŞÜME GİRECEK

Fatih Belediye Meclisi'nde AK Partili ve CHP'li üyelerin oylarıyla 10 bin binanın hak kaybı olmadan yeniden inşa edilmesi amacıyla 142 plan notu eki kabul edildi. Bu plan kapsamında dönüşüm sürecinde Eminönü bölgesinin tamamı, Fatih ilçe sınırları içerisinde bulunan 19 yenileme alanı, tarihi eserler ve tescilli sivil mimarlık yapı örnekleri muaf tutuldu. Buna ek olarak ise kat mülkiyeti olmayan, imar barışına başvurmamış, yapı ruhsatı olmayan mevcut binalar dönüşüm kapsamına alınamayacak.

SUR İÇİNDE BİNALAR EN FAZLA 5 KAT OLACAK

Hazırlanan plana göre dönüşüm kapsamında Fatih ilçesi genelinde yedi katlı bina yapılmasına izin verilmeyecek. Sur içinde binaların yükseklikleri en fazla 5 kat olacak ama hak kaybı olmaması için imar durumuna bağlı olmak kaydıyla iki kat çıkılmasına da imkan tanınacak. Kızılelma Caddesi'nde bulunan 8-9 katlı binalar yıkılığ yeniden yapıldıklarında imar planından dolayı 7 kattan fazla olamayacaklar. 

EMEKLİ MAAŞI İLE GEÇİNENLER BORÇLANACAK

Yapılan plan değişikliği ile kentsel dönüşümün Fatih'te önü açılırken Fatih Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Kazın Akşahin olası endişelerini, “Fatih ilçesinde nüfus oldukça yaşlı. Kredi faiz oranları ve inşaat maliyetleri de oldukça yüksek. 18 aylık kira yardımı verilecek ama bu da yetersiz olacak. Kat karşılığı da anlaşılamayacağı için kat maliklerinin ekstra ödeme yapmaları gerekecek. Emekli maaşı ile geçinen bu insanlar borçlanmak durumunda kalacaklar.” dedi.

ÇOK SAYIDA İNŞAAT DURDURULABİLİR

Konuya dair İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna da, “Fatih'te nüfusun 350 bine düşmesi gerekiyor. İlave iki kat diyerek bunu başarmamız imkansız. 10 dairelik bazı binalar 14 daireye çıkacak. Altyapı, elektrik, su, yeşil alan projeksiyonları hazırlandı mı? Peki trafik sorunu nasıl çözülecek? Temel kazılarında arkeolojik bulgular da çıkacaktır.Çok sayıda inşaatın durdurulduğunu görebiliriz.” açıklamasını yaptı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@