Faturalar Zamla Kabarmıştı! Yıl Bitmeden Yüzde 40'lık 2. Zam İddiası Geldi

Elektrik ve doğalgaz faturalarına temmuz ayında zam gelmişti. 2021 yılı tamamlanmadan faturalar için iki büyük zammın yolda olduğu iddia edildi.

Faturalar Zamla Kabarmıştı! Yıl Bitmeden Yüzde 40'lık 2. Zam İddiası Geldi

Elektrik faturalarında yaşanan fiyat artışları hem sosyal medyada hemde basında büyük yer buldu. Faturaların son aylarda katlanarak geldiğine dair iddialar çok konuşulurken fatura artışı yaşayanlar büyük tepki gösterdi. Elektrik ve doğalgaz faturalarına dair bu iddialar halen konuşulurken yeni bir iddia gündeme geldi.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZA TEMMUZ'DA ZAM GELMİŞTİ

Elektrik ve Doğalgaz fiyatlarına son zam Temmuz ayında geldi. Temmuz ayının hemen başında açıklanan rakamlara göre yüzde 12'lik ve yüzde 15'lik zamlar cepleri yakmıştı. Daha bu zamların üzerinden zaman geçmemiş olmasına rağmen yeni zam iddiaları basında yer aldı. Yıl bitmeden kış ayları öncesinde iki enerji kaynağı için büyük zam planlandığı bildirildi.

Faturalara yansıyabilecek zamlara ilişkin açıklama ise Eski Botaş Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk'ten geldi. Sözcü'ye konuşan Ali Arif Aktürk bundan sonraki fiyat değişimlerini ele aldı. Aktürk konuşmasının başında Türkiye'nin boru gazı ithalatının petrol fiyatlarına endeksli olduğunu, petrol fiyatlarının da bu sene çok yükseldiğini söyledi.

YÜZDE 40'LIK BİR ZAM OLABİLİR

Elektrik kullanımına ilişkin de bir değerlendirmede bulunan Aktürk kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerden üretilen elektriğin azaldığını talebin doğalgaz çevrim santrallerinden karşılandığını söyledi.

Eski Botaş Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk konuşmasının devamında ise bundan sonraki aylar için fiyat beklentilerini açıkladı. Aktürk, Ekim 2021 dönemi için yüzde 15 oranında bir beklediğini yıl sona ermeden de yüzde 20'lik ikinci bir zammın olabileceğini söyledi. Bu kapsamda şuanki fiyatlara göre fiyatların yüzde 40'a varan bir oranda yükselebileceği ifade edildi.

SONRAKİ HABER