Faturalara İndirim Formülü Bulundu: Konutlarda Elektrik, Su, Doğalgaz Faturası İçin KDV Muafiyeti Kanun Teklifi Verildi

Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi meclise sunuldu. Yasalaşırsa su, doğalgaz ve elektrik faturası KDV oranı sıfırlanacak, faturalar ucuzlayacak!

Finans 14.02.2022 - 15:20 14.02.2022 - 15:24 Gülcan Özer

Yükselen market fiyatları nedeni ile gıda ürünlerine KDV indirimi yapılmış, yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 1 seviyesine çekilmişti. Yapılan indirim sonrasında vatandaşlar asıl mağduriyetin elektrik ve doğalgaz faturalarında yaşandığını belirterek faturalara KDV indirimi talep etmişti. Süreçte mecliste ilk adım atıldı ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi meclise sunuldu. 

Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel imzası ile meclise sunulan kanun teklifi kapsamında enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile asgari ücretli kişilerin geçim sıkıntısı yaşadıkları belirtilerek faturalarda KDV muafiyeti getirilmesi istendi. 1 Ocak 2022 tarihi itibari ile kademeli tarifeye geçiş yapılması ile beraber elektrik faturalarına yüzde 52 ila yüzde 127 arasında zam yansırken doğalgaz faturası için ise yüzde 25 oranında zam yapılmıştı. 

ELEKTRİK FATURASI KDV ORANI 2022! ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURASINDA KDV KALKTI MI?

Hayır, elektrik faturalarında yaşanan yükseliş nedeni ile yapılan yasal düzenleme ile fatura üzerinden tahsil edilen vergi ve fonlarında düzenlemeye gidilmişti. Ancak bu süreçte elektrik faturası KDV matrafı değil TRT payı uygulamadan kaldırılmıştı. Yani KDV tahsilatına devam edilirken TRT katkı payı alınması uygulamasına son verilmişti. Faturalar süreçte gelen zamların etkisi ile her geçen gün biraz daha yükselirken meclise konu hakkında yeni kanun teklifi sunuldu. 

elektrik faturası kanun teklifui

elektrik faturası kanun teklifu 2

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel tarafından meclise sunulan kanun teklifi kapsamında ise faturalardan alınan KDV tutarının tüketici lehine kaldırılması talep edildi. Söz konusu kanun teklifi ilk olarak meclis komisyonuna gelecek. Komisyon tarafından onaylanması durumunda genel kurulda görüşülecek olan kanun teklifinin çoğunluk oylaması ile kabul edilmesi durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunularak yasalaşacak. 

Ancak şu anda CHP  ve İYİ Parti'nin oyları tek başına bir kanun teklifini meclisten geçirecek çoğunluğa ulaşamıyor. Kanun teklifinin yasalaşması için AK Parti ve MHP tarafından da kanun teklifine onay verilmesi gerekiyor. Kanun teklifi şu anda komisyona sunulurken komisyonda üzerine ilk görüşme yapıldıktan sonra süreç ilerleyecek. Kabul edilmesi ve yasalaşması durumunda faturalardan alınan yüzde 18 oranındaki KDV kaldırılacağı için faturalarda otomatik olarak yüzde 18 fiyat indirimi oluşacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@