Faturalarda Tarife Değişiyor! Elektrik ve Doğalgaz Faturaları Kademeli Hesaplanacak

Enerji Bakanı Fatih Dönmez elektrik faturalarında uygulanılmaya hazırlanan tarifeli ücret sisteminin doğalgaz faturalarında da devreye alınacağını duyurdu.

Gündem 23.11.2021 - 14:34 23.11.2021 - 14:35 Mustafa KARAGÖZ

Elektrik faturalarında değişme gidilmeye hazırlanılan bu dönemde yeni bir hazırlıkta doğalgaz alanı için oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yeni dönemde faturaların nasıl belirleneceğini ve vatandaşların ne kadar ödeme yapacaklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FATURALARINDA YENİ DÖNEM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında özellikle Avrupa ülkelerinde yaşanan fiyat artışlarına dair bilgi veren Bakan Dönmez, fiyatların o ülkelerde 3 kar arttığını Türkiye'de o oranlarda artış olmadığını ancak bazı artışların olduğunu söyledi.

Özellikle hane elektrik fiyatlarına zamların yansıtılmadığının altını çizen Bakan Dönmez vatandaşlara sağlanan desteğin 127 milyar TL'yi bulduğunu bu rakamın kişi başı 1500 TL'ye denk geldiğini açıkladı. Doğalgaz fiyatlarına ilişkin de bir bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez fiyatların 4'te 1'inin faturalara yansıdğını açıkladı. Elektrikte ise oranın yüzde 50 50 olduğunu açıkladı. 

Kademeli Tarife

Elektrik faturalarında kademeli tarifenin meclis gündeminde olduğunu ifade eden Bakan Dönmez'in tarihin netleşmediğini çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Bakan Dönmez bu uygulamanın su faturalarında bazı belediyelerce kullanıldığını ifade ederek şu bilgileri verdi. "Bu uygulama, elektriği verimli kullanmaya teşvik edecek. Benzer uygulamayı doğal gaz için de çalışıyoruz. Özellikle kış aylarında, vatandaşımızın tüketiminin yoğun olduğu dönemlerde iki kademeli bir tarife çalışmasına geçmeyi planlıyoruz. Henüz takvim netleşmedi, kanunun çıkmasını bekliyoruz." 

Bakan Dönmez konuşmasının sonunda ise Karadeniz'de devam eden doğalgaz çıkarma çalışmalarına dair konuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@