Faturalarda Yeni Dönem! Doğalgaz Faturası İklim Şartlarına Göre Gelecek

Yeni yılda Meclis'e sunulacak teklif ile doğalgaz faturalarında yeni bir dönem başlıyor. Buna göre doğudaki vatandaş ile batıdaki vatandaş aynı faturalandırmaya tabi olmayacak.

Gündem 30.12.2021 - 09:15 30.12.2021 - 09:17 Büşra Uluşen

AK Parti'nin yılbaşından sonra Meclis'e sunacağı kademeli fatura sistemine dair detayla belli olmaya başladı. Doğal gaz ve elektrik faturalarında kademeli sisteme geçilmesi vatandaşların bir nebze olsun ceplerini ferahlatacak ve ayrıca farklı gelir grubuna sahip olan kişilerin aynı faturayı ödemesinin önüne geçilecek. 

Edinilen son bilgilere göre, doğal gazda yapılacak kademeli fatura sistemi elektrikten farklı olacak. AK Parti yöneticileri tarafından Enerji Bakanlığı ve doğal gaz dağıtım şirketlerinden yetkililerle yapılan toplantılarda, doğalgazdaki kademeli tarife uygulamasının her bölge için farklı şekilde uygulanması görüşü savunuldu. 

Buna göre elektrikte belirli bir tüketim bedelinden sonra farklı fiyat uygulanırken, doğalgazda faturalandırma bölgeye ve iklim şartlarına göre yapılacak. Böylece ülkenin en sıcak yerleriyle en soğuk yerleri aynı faturayı ödemeyecekler. 

doğalgaz

Adana'daki Fatura İle Kars'taki Fatura Farklı Olacak

Ak Parti yetkilileri, ülkenin farklı iklim bölgelerine sahip yerlerinde aynı faturalandırma işleminin yapılmayacağı görüşünü belirterek, '' Kars'ta bir ayda tüketilen doğalgaz, Antalya'da bir yılda tüketilmiyordur. 81 il için ilk kademeyi 100 birim belirlerseniz, kışı hafif geçiren yerler hep daha düşük kademeli faura ödeyecektir. Çünkü doğudaki bir ilde tüketilen doğalgaz ile Akdeniz'deki tüketim aynı değildir. Adana'da oturan biri doğudaki bir ilden daha az tüketecek ve daha düşük kademeden ödeme yapacak. Bu adaletsizliğe neden olur'' değerlendirmesini yaptı. 

AK Parti tarafından Meclis gündemine taşınacak kademeli tarife teklifinden sonra Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Muş gibi Türkiye'nin en soğuk bölgelerindeki tüketim miktarına uygulanacak kademeli tarife, Adana, Antalya, Muğla ve İzmir gibi kışın sıcak geçtiği illerde geçerli olacak tarife farklı olacak. Böylece doğalgaza yakmaya ihtiyaç duymayan Adana'daki bir vatandaş düşük kademeli tarife nedeniyle her zaman düşük, kışın soğuk geçtiği Erzurum'daki bir vatandaş da fazla doğalgaz tükettiği için yüksek kademeli fatura ödemeyecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@