Fazla Mesai Yaptırılan İşçi Kıdem Tazminatıyla İşten Çıkabilir! 6 Gün Detayına Dikkat

Bir çalışan yılda 270 saat fazla mesai yapmış ise istifa ederek kıdem tazminatı alabilir. Ancak bu durumda olan çalışanların dikkat etmeleri gereken hususlar var. İşte detaylar.

Finans 21.02.2022 - 11:09 21.02.2022 - 11:09 Mustafa Karagöz

Kıdem tazminatı konusunda çalışanların bilmeleri gereken bazı başlıklar var. Bu başlıklar çalışanların içerisinde bulundukları zor duruma karşı yasal haklarını içermekle birlikte istifa durumunda tazminat alma olanağı sağlar. Tüm çalışanlar için geçerli bu haklardan bir tanesi de fazla mesai konusu. 

FAZLA MESAİ DURUMUNDA KIDEM TAZMİNATI HAKKI

Çalışanların bir yıl içerisinde çalışabilecekleri fazla mesai yasal olarak belirlenmiş durumda. Eğer işverenler çalışanların bu süreyi aşmalarına neden olması durumunda ise tazminat ödemek zorunda kalabilirler. 

Bir çalışan bir yıl içinde 270 saatten fazla mesai yaptırılırsa iş sözleşmesini haklı nedenden dolayı feshedebilir. Ancak kıdem tazminatıyla sözleşme fesih durumunda çalışanların da uymaları gereken bazı durumlar var. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu "Fazla mesai işçiye iş akdini haklı nedenle fesih hakkı sağlar mı? Böyle bir hakkı varsa işçinin iş akdini feshedip kıdem tazminatı alarak işinden ayrılma usulü nedir?" sorusuna yanıt verdi. 

İşte O Haklar...

SGK Uzmanı bu soruya verdiği yanıtında "İşçiye yılda 270 saatten fazla çalışma (fazla mesai) yaptırılması, işçiye iş akdini haklı nedenle feshetme hakkı verir." açıklamasında bulundu. Bu durumda kalan çalışanlar iş akdini fesh ederlerse işverenler işçiye kıdem tazminatının ödenmek zorundalar. 

Çalışanların Uyması Gereken O Şart

Bu durumda olan çalışanların iş sözleşmesini haklı nedenden feshedip tazminat alabilmeleri için 270 saatin dolduğunu öğrendiği tarihten itibaren 6 iş günü içerisinde, bu nedenle iş sözleşmesini feshettiğini işverene yazılı olarak bildirmesi gerekiyor.

6 günlük sürenin aşılması durumunda çalışanlar kıdem tazminatı alma hakkını kaybediyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@