FED Altını Vurdu, Tapering Endişesi Arttı, Altın Fiyatları Çakıldı!

Dün açıklanan FED faiz kararı sonrasında altın fiyatları son derece sert bir düşüş gösterdi. Gram altının fiyatı ve çeyrek altın kaç TL oldu?

Finans 23.09.2021 - 10:40 23.09.2021 - 10:42 Gülcan Özer

Tüm dünyanın merakla beklediği FED faiz kararı dün Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell tarafından ilan edildi. Açıklanan faiz kararı kadar Powell tarafından verilen mesajlarda piyasada büyük bir yankı uyandırırken dolar kuru yükselirken altın fiyatları ise sert bir düşüş etkisi yarattı. 

Dolar kuru an itibari ile 8,60 TL bandını büyük bir hızla aşmayı başarırken gram altın fiyatı ise 490 TL bandında tutunmaya çalışıyor. İç piyasada dolar kurundan destek almaya çalışan gram altın uluslararası piyasada ise ons altının fiyatı dünkü FED açıklaması sonrasında 1800 dolar bandının altına çekildi. 

GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTININ FİYATI NE KADAR, KAÇ TL?

FED tarafından dün açıklanan faiz kararı sonrasında varlık alımı azaltımına yakın zamanda başlanabileceği sinyali ile altın fiyatları büyük darbe aldı. Tapering endişesi tüm piyasaları sallarken dolar kurunda yaşanan yükseliş ons altın fiyatına sert düşüş olarak yansıdı. 

Amerikan Merkez Bankası FED faiz kararı ile politika faizini yüzde 0-0,25 arasında sabit tutulduğunu ilan etti. Hafta başından bu yana yükselişini sürdüren ons altının fiyatı FED kararı açıklandıktan sonra 1763 dolar seviyesine doğru hızlı bir geri çekilme yaşadı.

23-eylül-altın-fiyatları

Gram altının fiyatı ise iç piyasada dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş ile destek bularak 491,11 TL alış ve 491,20 TL satış seviyesine kadar yükseldi. 22 ayar bileziğin gram fiyatı 448,86 TL satış fiyatına ulaşırken çeyrek altının alış fiyatı 798 TL ve satış fiyatı ise 809 TL olarak gerçekleşti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@