FED Aralık Toplantısı Kararı Bekleniyor! Bugün Faiz Artırır Mı, Faiz Kararı Altını, Doları, Kripto Parayı Nasıl Etkiler?

FED Aralık toplantısı için geri sayım başlarken faiz kararı beklentisi ve sonrası için rakamlar şekillenmeye başlandı. FED faiz artırır mı, FED faiz kararı doları, kripto parayı, altını nasıl etkiler?

Finans 15.12.2021 - 14:24 15.12.2021 - 14:25 Gülcan Özer

Amerika Merkez Bankası FED Aralık ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Bugün FED Başkanı Powell tarafından açıklanacak olan faiz kararı piyasalara yön verecek. Doların rezerv para birimi olarak kullanılması nedeni ile FED'in açıklayacağı karar Türkiye'de dahil olmak üzere küresel piyasalarda rakamlar için belirleyici olacak. 

Özellikle de altın fiyatları üzerinde büyük bir baskı unsuru oluşturan FED faiz kararı öncesi uluslararası piyasada ons altının fiyatı yaşadığı geri çekilme ile dikkat çekmişti. FED tarafından bugün açıklanacak olan faiz kararı öncesi piyasalarda son beklentiler paylaşılırken olası bir erken faiz artırımı halinde piyasaların vereceği tepkiler de araştırılıyor. 

fed faiz kararı ne olur

ARALIK AYI TOPLANTISI İÇİN FED FAİZ KARARI BEKLENTİ NE YÖNDE, FED FAİZ ARTTIRIRSA NE OLUR?

FED Aralık ayı toplantısı öncesinde ekonomistlerin faiz beklentisi rakamları açıklandı. Amerikan Merkez Bankası FED tarafından politika faiz oranı şu anda yüzde -0,25 - 0 olarak uygulanıyordu. Bloomberg HT tarafından yayımlanan Aralık ayı FED faiz kararı beklenti anketi verilerine göre ekonomistler FED'den şahin mesajlar bekliyor. 

49 ekonomistin katılımı ile yapılan ankette ağırlıklı beklenti aylık tahvil alım azaltımı hızının ikiye katlanarak ayda 30 milyar dolara çıkacağı yönünde oluştu. 2022 yılında en az 2 faiz artırımı beklenirken daha önceki anketlerde 2022 yılında bir faiz artırımı beklentisi bulunmuyordu. 

fed faiz kararı kripto paraları nasıl etkiler

FED FAİZ KARARI KRİPTO PARAYI NASIL ETKİLER?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yılın son toplantısında faiz artırımı kararı beklenmemesine rağmen yapılacak olan açıklamalar yakından takip edilecek. FED Başkanı Powell tarafından yapılacak olan şahin açıklamalar zaten değer kaybeden kripto paralar üzerinde düşüş etkisi yaratma potansiyeline sahip. 

fed faiz arttırsa dolar ne olur

FED FAİZ KARARI DOLARI NASIL ETKİLER?

FED tarafından yapılacak olan açıklamalar ve varlık alım miktarı dolar kuru üzerinden doğrudan etkiye sahip olacak. FED Başkanı Powell tarafından şahin tonlu açıklamaların gelmesi ve varlık alım mesajlarında ki değişimler dolar kurunda yükseliş etkisi yaşanmasına neden olabilir şeklinde yorumlanıyor.

fed faiz arttırsa altın ne olur

FED FAİZ KARARI ALTINI NASIL ETKİLER?

Altın fiyatlarının kaderini bugün açıklanacak olan FED kararı belirleyecek. Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılacak olan şahin tonlu açıklamalar ve varlık alım açıklamaları altın fiyatlarında sert bir düşüş etkisi yaşanmasına neden olacak bir eğilim olarak kabul edilirken FED'in güvercin söylemleri ise altını destekleyecek. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@