FED Başkanı Jerome Powell Konut Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek Mi Sorusunu Yanıtladı!

FED Başkanı Jerome Powell bir açıklama yaparak konut fiyatlarına dair beklentilerini duyurdu. ABD konut piyasasında fiyatların yükselmeye devam edebileceği bildirildi.

Emlak Haberleri 15.06.2022 - 23:35 15.06.2022 - 23:35 Engin Uzunoğlu

Konut fiyatlarına dair yükselişler tüm dünyanın sorunu olmaya devam ediyor. Türkiye'de konut fiyatları fahiş seviyelere çıkarken benzer bir sorun ABD'de de yaşanıyor. ABD konut piyasasında son aylarda fiyat yükselişleri görülmeye devam ediliyor. FED'in Haziran 2022 toplantılarının ardından alınan kararları ve bu kararların ayrıntılarını FED Başkanı Jerome Powell duyurdu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan FED Başkanı Jerome Powell konut fiyatlarına dair önemli bir değerlendirme yaptı.

KONUT FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK?

Ekonominin toparlanması ve enflasyonun kontrol altına alınması için FED'in tüm imkanları kullanacağını söyleyen Jerome Powell konut fiyatlarına dair ise, "Konut fiyatlarında bir süre daha yukarı yönlü hareketlenme görebiliriz. Bu fiyat yükselişleri arz sıkıntısından kaynaklanmaktadır. Arz sıkıntısı çözülürse konut fiyatlarında gevşeme yakalanabilir. Enflasyonun da etkisi zamanla kırılacaktır." dedi.

ABD'DE KONUT SEKTÖRÜ VERİLERİ GERİLİYOR

ABD'de konut piyasasında 2022 yılında oldukça sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. Konut başlangıçları oldukça azalırken konut arzı sıkıntısı da bundan kaynaklanıyor. Artan maliyetlerden dolayı konut üretimi yapılamazken piyasada azalan satışa uygun konutlar bir fiyat yükselişine neden oluyor. Buna bağlı olarak konut satış rakamlarında da gerilemeler meydana geliyor. Tüm bu sorunlar içerisinden çıkmaya çalışan konut piyasası ABD ekonomisindeki gerilemelerden en çok negatif şekilde etkilenen sektörlerden birisi haline geldi. 

ABD konut piyasasında yaşanan gelişmeler ve FED Başkanı Jerome Powell'in de konut fiyatlarının artmaya devam edeceği şeklindeki açıklaması küresel emlak sektörü için büyük bir önemi bulunuyor. Benzer görünüm çok sayıda ülkede de görülebiliyor. Dünyada yaşanan bu olumsuz gelişmeler Türkiye'deki konut piyasasını da etkiliyor. İnşaat maliyet kalemlerinin büyük bir kısmı küresel piyasalarda fiyatlanırken Türkiye'de bu fiyat yükselişlerinin etkisi altında kalıyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@