FED Başkanı Konuştu, Agresif Faiz Artırımı Geliyor! FED Faiz Artışı Türkiye'yi, Dolar Kurunu Ve Altını Nasıl Etkiler?

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell beklenen konuşmasını yaparak faiz artırımlarının ateşini yaktı. FED faiz artırımı yaparsa dolar kuru ve altın nasıl etkilenir?

Finans 11.01.2022 - 19:38 11.01.2022 - 19:39 Engin Uzunoğlu

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell'in Senato Bankacılık Komitesi'nde yapması bekjlenen konuşma gerçekleşti. FED Başkanı Jerome Powell burada yapmış olduğu konuşmasında yüksek enflasyon ve faiz artırımı konularında kritik değerlendirmelerde bulundu. 

FED BAŞKANI JEROME POWELL PARA POLİTİKASI DEĞİŞİMLERİNİ AÇIKLADI

FED Başkanı Jerome Powell dünya piyasalarının büyük bir merakla beklediği konuşmasında, "ABD ekonmomisi olabilecek en hızlı bir şekilde genişliyor. Buna bağlı olarak işgücü piyasasında da inanılmaz bir iyileşme var. FED olarak maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerimizi gerçekleştirmek için oldukça kararlı olduğumuzu bir defa daha duyurmak istiyorum. Para politikası geniş ve ileri görüşlü bir bakış açısına sahip olmak zorundadır. Bununla ilişkili olarak da değişen ekonomik koşullara para politikanızın ayak uydurmasını sağlamalısınız." dedi.

FED BAŞKANI AGRESİF FAİZ ARTIRIMLARININ FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

Ekonomik değerlendirmelerine devam eden FED Başkanı Jerome Powell, "Düşük enflasyon çağında para politikası çerçevesini güncelleyip bundan maksimum fayda sağlamayı başarmıştık. Ancak pandemi ile ilişkili bozukluklardan dolayı yüksek bir enflasyon ile karşlı karşıyayız. Para politikasını şimdi bu değişen koşula uydurmak zorundayız. Enflasyonu soğutmanın yolu daha fazla ve agresif bir şekilde faiz artırımı yapmaksa FED elindeki bu ensturmanı hiç çekinmeden kullanacaktır." ifadelerini kullandı.

FED FAİZ ARTIRIMI YAPARSA TÜRKİYE BUNDAN NASIL ETKİLENİR?

FED'in agresif bir şekilde faiz artırımı yapmasının Türkiye açısından nihai sonuçlarının neler olabileceği merak ediliyor. Bu konuda dün IMF tarafından kritik bir uarı yayınlanmıştı. IMF, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin FED'in faiz artırımlarına karşı şimdiden faiz artırımı yaparak önlem almaları gerektiğini ve aksi durumda bu ülkelerin para birimlerinin büyük değer kaybı yaşayacağını duuyurdu. Türkiye'de son birkaç aydır yapılan faiz indirimleri FED faiz artırımına karşı Türk lirasını savunmasız bırakacağı şeklinde değerlendirmeler ekonomistlerce yapılıyor.

Türkiye'nin ünlü ekonomistleri FED'in faiz artırımı yapması halinde ülkeden çok ciddi boyutlarda sermaye çıkışı olacağını ve bu sermaye çıkışlarının Türkiye ekonomisini sarsabileceğini ifade ediyorlar. Türk lirasının güçlenecek olan dolar endeksi karşısında büyük kayıplar yaşayabileceğini duyuran uzmanlar bunun için ekonomi yönetiminin önlemler alması yönünde değerlendirmeler yapıyorlar. FED'in faiz artırımı yapması dolar kurunun yükseleceği anlamına geliyor.

FED FAİZ ARTIRIMI ALTIN PİYASASINA NASIL YANSIR?

FED'in faiz artırımı yapması ekonomistlere göre altın piyasasına küçük çaplı bir felaket olarak yansıyacak. FED faiz artırımı yapılması doların güçlenmesi ve ABD tahvil faizlerinin yüksek kazançlı bir yatırım aracı olması anlamına geliyor. Bundan dolayı da altın piyasasından yüklü miktarda çıkışlar olması bekleniyor. Böyle bir senaryoda ons altın için 1.600 Dolar seviyeleri dahi konuşulmaya başlandı. Gram altın için ise hem dolar kurundaki kayıplar hem de ons altında kayıplardan dolatı çöküşün katmerli olması bekleniyor.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ve açıklamalar bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Yatırım yapılırken yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@