FED Bu Akşam Faiz Artırırsa Dolar ve Altının İlk Tepkisi Ne Olur?

26 Ocak Çarşamba gecesi FED Faiz Kararı açıklanacak. Peki FED faiz artırması durumunda dolar kuru nasıl tepki gösterecek? Altın fiyatları ne olacak? İşte son gelişmeler.

Finans 26.01.2022 - 16:59 26.01.2022 - 17:12 Mustafa Karagöz

Dolar kuru çok uzun zamandır 13.50 TL bant aralığında bulunuyor. Kurun bu bant aralığında yakaladığı sabit değer 20 Ocak Perşembe günü açıklanan Merkez Bankası PPK faiz kararı ile yerini perçinlemiş oldu. Zaman zaman geriye dönük hareketler gerçekleşiyor olsa da dolar kuru 13.40 TL ile 13.52 TL arasında bulunuyor. 

Dolar kurunun TL karşısında değer kazanmasında en önemli etmenlerden birisi de FED Faiz Kararı olacak. Peki FED faiz kararına ilişkin beklentiler neler? FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? İşte FED kararına ilişkin son değerlendirmeler. 

İSLAM MEMİŞ ALTIN VE DOLAR PİYASASINI YORUMLADI

FED faiz kararına ilişkin genel beklenti ay başında faiz oranlarının sabit tutulması yönündeydi. Ancak  bu beklentiler ay ortasında gelen açıklamalar ile değişmiş gibi duruyor. Ekonomistler Biden yönetiminde oluşan çok yüksek enflasyon oranları sonrası FED'in mart ayını beklemeden yılın ilk ayından faiz artırabileceğini ifade ettiler. Bunun yanında daha önceden ilan edilen 3 kez faiz artırımı olabilir değerlendirmesi de bu süreçte değişti. Ekonomistler 2022'de daha fazla faiz artırımı kararı çıkabileceğini ifade ediyorlar. 

İslam Memiş'ten Altın ev Dolar Açıklaması

Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, FED faiz kararı sonrası dolar kuruna ilişkin tahminlerinde 13.80 TL bandını işaret etti. İlk kararın açıklanmasının ardından dola kurunda bir artış beklediğini ifade eden Memiş, Dolar kurunun ilk hedef olarak 13.60 TL daha sonra 13.65 TL seviyelerine ulaşabileceğini söyledi. Daha sorna 13.65 TL bandında direncin kırılması durumunda 13.80 TL'nin görülebileceğini söyledi. 

Memiş altın fiyatlarına ilişkin ise "Önümüzdeki hafta altının mevcut 1.830 dolar seviyesinin yakınında tutunmasını ve pozisyonların long’lara doğru hareket etmesini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu. 

EDİTÖR NOTU: Altın ve dolar kuru hakkında yapılan değerlendirmeler sadece haber amacı taşımaktadır. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@