FED Faiz İndirimlerine Ne Zaman Başlayacak? FED Başkanı Açıkladı, Tarihi İşaret Etti!

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell kritik bir açıklama yaparak faiz artırımlarına ne zaman son vereceklerini duyurdu. FED faiz indirimlerine ne zaman başlayacak?

Finans 23.06.2022 - 21:55 23.06.2022 - 21:55 Engin Uzunoğlu

ABD ekonomisinde yaşanan sorunlar FED’in başını ağrıtmaya devam ediyor. Yüksek enflasyon ve bu veriye bağlı olarak gelen olumsuz verilerden dolayı ABD ekonomisi için tehlike çanları çalıyor. FED’in yüksek enflasyonla mücadele kapsamında çektiği faiz silahının sonuçları ise piyasalar tarafından oldukça merak ediliyor. FED Başkanı Jerome Powell ise gelecek aylarda FED’in atacağı adımlara dair kritik işaretler verdi. 

ABD'DE İŞİ KAYIPLARI ARTABİLİR

ABD’de işsizlik rakamlarının yükselme riski olduğunu söyleyen FED Başkanı Jerome Powell, “Şu anda ekonomi iş gücü piyasasını etki altında bırakmadan enflasyonun düşmesini sağlamayı imkansız hale getirdi. Enflasyonu kontrol altına alırken iş gücü piyasasında gerilemeler olmamasına gayret gösteriyoruz. Tarihsel olarak baktığımızda ise iş gücü piyasasında bir gerileme riski bulunuyor. İş kayıpları konusunda sıkıntılı bir sürece geçiş yapabiliriz.” dedi. 

FED BAŞKANI İTİRAF ETTİ: "ENFLASYONU HAFİFE ALDIK!"

FED’in enflasyonu hafife aldığı itirafını yapan FED Başkanı Jerome Powell, “Geriye dönüp baktığımızda FED olarak enflasyonu hafife aldığımızı söyleyebiliriz. Enflasyon için geçici tanımlamasını yapmıştık ama geçici olmadığını gördük. Dünyada tüm merkez bankaları aynı kararları vermek zorunda kaldılar. Bizim vermemiz gereken karar da buydu. Bunun yanlış olacağını görüyorduk. Enflasyon ciddileşince de para politikamızın yönünü değiştirdik.” ifadelerini kullandı. 

FED FAİZ İNDİRİMLERİNE NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ABD’de enflasyonun kesinlikle düşmesi gerektiğini söyleyen FED Başkanı Jerome Powell, “Enflasyonu istikrarlı bir şekilde yüzde 2’ye indirmek zorundayız. Bir zafer ilan edeceksek eğer enflasyonun gerçekten düştüğüne dair kanıt görmek isteriz. Faiz kararımızı enflasyondaki düşüşlerden sonra değerlendiririz. Ancak hızlı bir faiz indirimi süreci bizi beklemiyor. Enflasyonun düştüğüne ikna olduğumuz an yavaş yavaş faiz indirimlerine başlayacağız. Sert faiz indirimlerini hiç kimse beklemesin. Piyasalar yavaşlamadan faiz geçişi yapılacak.” dedi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@