FED Faiz Kararı Doları Vurdu, Altını Uçurdu!

FED Temmuz ayı faiz kararı sonrası piyasalardan ilk açılış fiyatları geldi. Dolar kuru düştü, altın fiyatları yükseldi. 29 Temmuz açılış fiyatları!

Finans 29.07.2021 - 09:55 29.07.2021 - 12:04 Gülcan Özer

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Hem Amerikan Merkez Bankası faiz kararı hem de toplantı sonrası konuşan FED Başkanı Powell tarafından yapılan açıklamalar dolar kurunda baskı oluşturdu. 

Son dönemde artan koronavirüs vaka sayısı, delta mutasyonu, bazı Avrupa ülkelerinde kaldırılan kısıtlamaların geri getirilmesi üzerine piyasalarda yaşanan tedirginlik üzerine gelen FED kararı dolar kurunu olumsuz etkilerken altın fiyatlarını ise yukarı yönlü hareket ettirdi. 

29 TEMMUZ 2021 TARİHLİ DOLAR KURU NE KADAR, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dün Amerikan Merkez Bankası faiz kararı öncesi piyasalara pompalanan faiz artırımı ve varlık alımı açıklaması beklentisi ile yükselişe geçen dolar kuru akşam yapılan açıklama ve konuşmalar sonrasında yerini düşüşe bıraktı. Satın alınan beklentiler karşılanmayınca düşüşe geçen dolar kuru 29 Temmuz 2021 Perşembe gününe 8,5324 TL alış ve 8,5393 TL satış fiyatı üzerinden işlem görmeye başladı. 

Dünkü kapanışa göre dolar kuru yüzde 0,10'luk bir kayıp ile piyasaya başlayan dolar kurunda gün içerisindeki gidişatı yeni açıklanacak ekonomik veriler, koronavirüs vaka sayıları ve dünya genelinde yaşanacak veri akışı belirleyecek. Türkiye'de ise açıklanacak en önemli veri olarak Temmuz ayı enflasyon rakamları yer alıyor. 

29-temmuz-açılış-fiyatları

FED FAİZ KARARI SONRASI ALTIN FİYATLARI NASIL ETKİLENDİ, GRAM ALTIN FİYATLARI, ONS VE ÇEYREK ALTININ FİYATI NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Karar öncesi dolar kurunda beklenen yukarı yönlü hareket beklentisi ile dünü düşüş eğilimli geçiren altın fiyatları bugün ise yükselişe geçti. Uluslararası piyasada ons altının fiyatı dünkü kapanışa oranla yüzde 0,54 değer artışı gerçekleştirerek 1,816,90 dolar bandına yükselirken iç piyasada dolar kurunda yaşanan geri çekilmeye rağmen gram ve çeyrek altının fiyatını destekledi. 

Kapalıçarşı altın fiyatları güne yükselişle başlarken 24 ayar gram altının alış fiyatı 498,74 lira ve satış fiyatı 498,80 lira seviyesine yükseldi. Çeyrek altın fiyatları da yaşanan yukarı yönlü hareketten etkilendi ve çeyrek altın alış fiyatı 808 lira, alış fiyatı ise 822 lira seviyesine kadar çıktı. Gram altın fiyatı için ekonomistler 500 TL bandının kırılması gerektiğini belirtirken yaşanan düşüşlerde ise destek noktalarının takip edilmesi gerektiğini dile getirdiler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@