FED Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru, Euro Kuru Ve Ons Altın Ne Kadar Oldu?

FED faiz kararının açıklanması ile beraber piyasalar hemen hareketlendi. Altın fiyatları ne kadar oldu? Dolar kuru ile euro kuru FED faiz kararından nasıl etkilendi?

Finans 15.06.2022 - 21:28 15.06.2022 - 21:28 Engin Uzunoğlu

Amerika Birleşik Devletler Merkez Bankası (FED) tarafından Haziran 2022 toplantılarında alınan faiz kararı açıklandı. Buna göre piyasalarda son günlerde beklenti haline dönüşen 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleşti. FED piyasa beklentilerine yanıt verirken faizi 1,50 ile 1,75 aralığına yükseltti. Dünya piyasalarında endişe ile beklenen karar hemen fiyatlamalara yansıdır. Altıni dolar ve euro kurlarında fiyat değişimleri meydana geldi.

FED ÖNCESİ ALTIN, DOLAR VE EURO NE KADARDIR?

fed öncesi piyasalar

FED faiz kararının açıklanmasının hemen öncesinde piyasalarda tedirgin bir fiyatlama bulunuyordu. Ons altın 1.821 Dolar seviyesinde işlem görürken dolar kuru 17,23 TL ve euro kuru da 17,93 TL'den fiyatlanıyordu. FED'in kararının açıklanmasının ardından fiyatlamalara anında etki gösterdi. Piyasa şartları yeniden oluşurken finans piyasaları yeni bir döneme geçiş yapmış oldular.

FED FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURU, EURO KURU VE ALTIN FİYATLARI

fed sonrası piyasalar

FED faiz kararı açıklanır açıklanmaz ons altında bir miktar düşüş gerçekleşti. Karar öncesinde 1.821 dolar seviyesinde işlem gören ons altın bir anda 1.815 dolar noktasına geriledi. Dolar kuru ile euro kurunda ise fiyat değişimleri görüldü. Dolar kuru 17,26 TL'ye yükselirken euro kuru ise 17,90 TL seviyesine düştü. Ancak bu fiyatlamalar kısa bir süre sonra yeniden değişikliğe uğradı.

fed sonrası piyasalar 2

FED faiz kararı ile düşen ons altının fiyatı kısa bir süre içerisinde toparlanıp yeniden 1.820 Dolar noktasına yükseldi. Dolar kuru ise bu süreçte artmaya devam etti. Dolar kuru FED faiz kararı açıklanmadan önce 17,23 TL iken şu anda 17,28 TL'ye yükselmiş oldu. Euro kurunda ise FED faiz kararının açıklanmasından sonra meydana gelen kısa süreli düşüşün ardından 17,94 TL'ye yükseliş gerçekleşti.

FED FAİZ KARARI PİYASALARI ETKİLEMYE DEVAM EDERMİ?

Ekonomistlere göre FED faiz kararı piyasaları etkilemeye ve inişli çıkışlı bir fiyatlamaya neden olmaya devam edecek. Ancak piyasaların yarın itibariyle FED'in bu kararının etkisinden çıkabileceği ve fiyat istikrarının sağlanabileceği bildirildi.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@