Fed faiz toplantısı ne zaman, kaç kere daha yapılacak? Fed faiz artıracak mı?

Amerikan Merkez Bankası Fed faiz toplantısı ne zaman, Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak belli oldu. Piyasalardaki bekleyiş Fed faiz artıracak mı sorusu üzerinde yoğunlaştı. İşte o tarih.

Finans 24.05.2022 - 00:54 24.05.2022 - 00:54 Büşra Uluşen

Amerikan Merkez Bankası FED'in faiz kararı dünyanın gözetimi altında. Daha önce açıkladığı faiz kararı ile 18 yılın ardından ilk kez faiz artırımına giden banka, Mayıs ayı toplantısında da 0,50 baz puan faiz artırımına giderek piyasaları alt üst etmişti. Şimdi ise gözler bir sonraki faiz kararının açıklanacağı tarihe çevrildi. 

FED toplantısı ne zaman, Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak?

ABD Merkez Bankası Fed'in bir sonraki toplantısı Haziran ayında yapılacak. Fed'in faiz kararını açıklayacağı toplantı 14 - 15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olup, faiz kararı 15 Haziran günü Türkiye saatiyle saat 21.00'de açıklanacak. Fed Başkanı Jerome Powell, yıl içerisinde toplam 6 kez faiz artırımına gideceklerini açıklamıştı. Bu sebeple Haziran ayında da politika faizinin artırılması bekleniyor. 

Fed Mayıs ayı toplantısında ne karar çıktı, piyasalar nasıl etkilendi?

4 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Fed faiz toplantısı sonrasında ekran karşısına geçen Fed Başkanı Jerome Powell, politika faizini 50 baz puan artırdıklarını açıklamıştı. Fed, bu hamle ile birlikte faiz aralığını yüzde 0,25 - 0,50 düzeyinden yüzde 0,75 - 1 seviyesine taşımış oldu.

Fed'in faiz artırma kararının ardından Türkiye piyasalarında dolar ve altın fiyatlarının bir anda pik yapması bekleniyordu. Ancak beklenen yükseliş aniden gelişmedi. Hatta Fed'in faiz kararının ardından 1000 TL'ye ulaşacağı tahmin edilen gram altın, hızla gerilemeye devam etmişti. 

Fed'in faiz etkileri, Türkiye'de gelişimini çok daha sonra gösterdi. Mayıs ayının ortalarından itibaren hem altın hem de dolar kurunda bir yükseliş yaşandı. Asıl patlama ise geçtiğimiz hafta ve bu hafta gerçekleşiyor. Aradan bir süre geçmiş olsa da bu yükselişin Fed'in faiz kararının bir etkisi olduğu düşünülüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@