FED faizleri 4 Mayıs'ta 50 yerine 75 baz puan artırırsa ne olur?

Amerikan Merkez Bankası (FED) 2022 yılı Mayıs ayı toplantısında faiz kararı ne olacak? FED faizleri 50 baz puan mı, 75 baz puan mı artıracak? İşte beklenen o karara ilişkin beklentiler.

Finans 26.04.2022 - 11:35 26.04.2022 - 11:35 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Amerikan Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararı tüm dünya piyasalarını sarmış durumda. Alınacak faiz kararı ile küresel ekonomide yeni yön haritası belirlenecek olup dolar kurunun diğer ülke para birimleri karşısında nasıl bir seyir izleyeceği de şekillenecek. 

Dolar kurunun Türk Lirası karşısında da nasıl bir hareket içerisinde olacağı merak konusu olurken uzmanlar FED'in alacağı kararın detaylarına dair değerlendirmeleri de şekillenmeye başladı. Genel beklenti 50 baz puan olsa da önden faiz yüklemesi yapılması seçeneği de göz ardı edilmiyor.

FED FAİZLERİ 50 BAZ PUAN MI, 75 BAZ PUAN MI ARTIRACAK?

Amerikan Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin kararı önümüzdeki hafta içerisinde belli olacak. 3 Mayıs Salı günü başlayacak olan toplantı 4 Mayıs Çarşamba günü sona erecek. FED faiz kararı 4 mayıs akşamı saat 21.00'de ilan edilecek. Alınan kararın hemen ardından ise FED Başkanı Jerome Powell faiz kararına ilişkin bir konuşma gerçekleştirecek. 

Faiz kararı ne olacak?

FED için genel beklenti faiz oranlarının 50 baz puanlık bir artış göstermesi. Genel beklenti 0.25 ile 0.50 puan arasında bulunan ABD Politika faiz oranlarının 50 baz puanlık artışla yüzde 0.75 ile yüzde 1.00 arasına çıkarılması yönünde. 

Ancak piyasalardan gelen açıklamalarda faiz oranlarının ön yükleme ile 75 baz puanlık bir artış gösterebileceği yorumları da var. Uzmanlar FED'in bu karar ile 2022 yılı açıklanan faiz hedefine daha hızlı ulaşmak isteyebileceğini değerlendiriyorlar. 

75 baz puanlık artış neyi ifade ediyor?

Uzmanlar 75 baz puanlık artışın yatırımcıları için borsa ve altında sert satışlara yöneltebileceğini ifade ediyorlar. Bunun dışında dolar kurunun hem euro hemde sterlin karşısında yükseleceğini tahmin ediyorlar. Türk Lirasının da 75 baz puanlık faiz artışı durumunda sert değer kaybı yaşayabileceğini tahmin ediyorlar. Ancak bu süreçte bayram tatilinin süresi de etkili olacak. 9 günlük tatil durumunda piyasaların kapalı olacak olması da ele alınıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@