FED Kararları Öncesi Yatırımcılara Borsa İstanbul Dopingi!

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz ve varlık alım kararları öncesinde Borsa İstanbul günü yükselişle kapattı. Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi'nde işte gün sonu rakamları...

Finans 03.11.2021 - 19:38 03.11.2021 - 19:38 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için büyük bir öçneme sahip olan ve en büyük yurt içi piyasa olarak değerlendirilen Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi'nde gün sonu rakamları belli oldu. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz ve varlık alım kararları bugün açıklanacak. Bu kritik karar öncesinde dünya borsaları sakin bir seyirde işlem görürken Borsa İstanbul günü yükselişle kapğatmayı başardı. 

BORSA İSTANBUL GÜN SONU RAKAMLARI

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi bir önceki kapanışa göre 13,98 puan artarak yüzde 0,91 değer kazanımı ile 1.547,03 puana yükseldi. Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi'nde toplam işlem hacminin ise 29,9 Milyar TL'ye ulaştığı bildirildi. 

Açıklanan gün sonu Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi rakamlarının detayları da dikkat çekti. Buna göre Bankacılık endeksinde yüzde 2,29, holding endeksinde ise yüzde 1,57 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında karşılaştırma yapıldığında en çok kazandıranın bankacılık endeksi olduğu bildirildi. Günün en çok kaybettiren endeksi ise yüzde 2,24 oranındaki gerileme ile spor endeksi oldu. 

FED KARARLARI BEKLENTİSİ

Borsa analistleri gün sonunda değerlendirmelerde de bulundular. Analistlere göre FED faiz kararı öncesinde yatırımcılar gün boyu temkinli hareket ettiler. Aynı değerlendirmeye göre FED salgın döneminde piyasalarda toparlanma meydana gelmesini teşvik etmek amacıyla uyguladığı aylık 120 Milyar Dolarlık piyasa fonlaması hakkında ilk geri adımı atıp varlık alımlarını azaltacağını duyuracak.

Yatırımcıların FED kararlarına ilişkin merak ettikleri bir önemli gelişmenin de faiz artırımı tarihi hakkında bir ipucu verilip verilmeyeceği oldu. Analistlere göre FED Başkanı Jerome Powell'in açıklamalarındaki ton piyasaların yön belirlemesinde etkili olacak. 

TAKİP EDİLECEK VERİ AKIŞLARI

Analistler yarın için ise yurt içi haftalık para ve banka istatistikleri ile reel efektif döviz kuru, yurt dışı İngiltere Merkez Bankası faiz kararı, ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuıruları gibi veri akışlarının takip edileceği bildirildi. Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi'nde 1.550 puanmın direnç, 1.490 seviyesinin ise destek konumunda bulunduğu bildirildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@