FED Kurşunu Faizi Vurdu! Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank Kredi ve 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

FED tarafından yapılan rekor faiz artışı kamu bankalarının faiz oranlarını tetikledi. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları ile vadeli mevduat faiz oranı sil baştan değişti, parası olan yaşadı

Finans 17.06.2022 - 19:02 17.06.2022 - 19:02 Gülcan Özer

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından, Amerika'da enflasyon rakamlarının son 40 senenin rekorunu kırmasının ardından 75 baz puanlık yeni bir rekor faiz artırımı kararı çıkmıştı. FED'in faiz artışı TL'nin de içerisinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkilerken dolar kurundaki tehlikeli yükselişin ardından kamu bankaları bir kere daha devreye girdi. 

Cuma günü haftanın son işlem gününde piyasaların kapanması ile beraber kamu bankaları sürpriz bir faiz güncellemesine imza atarak Türk Lirası'na destek amacı ile faiz oranlarını güncelledi. Nakit parası olanlara yüksek faiz getirisi imkanı sunulurken elindeki parasını bankaya koyanlara çalışmadan maaş kazanma fırsatı verilmiş oldu. 

PARASINI FAİZE YATIRANLAR ÇALIŞMADAN ÇİFTE MAAŞ ALACAKLAR! 

Kamu bankaları dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından vatandaşın yeniden TL'den dolara geçişini ve dolarizasyon riskinin önünü kesmek için 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını yükseltme kararı aldılar. Bankada parası olanların rekor faiz getirisi elde edecekleri yeni dönemde 1 milyon liranın aylık faiz getirisi 14 bin lirayı aşarken 500.000 TL aylık faiz getirisi ise nerede ise 2 asgari ücret maaşına yetişti. 

kamu bankaları faiz getirisi

Vakıfbank Arı hesabı 32 günlük vadeli mevduat faiz oranı üzerinden 500 bin liranın aylık faiz getirisi 7 bin 433 TL olarak gerçekleşirken, Halkbank e-mevduat hesabı 6 bin 38 TL ve Ziraat Bankası vadeli mevduat hesabı getirisi ise 5 bin 518 TL olarak gerçekleşecek. 

kamu bankaları konut kredisi 17 haziran

DEVLET BANKALARININ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI HAZİRAN 2022! 

Haziran ayının en uygun konut kredisi kampanyası yine devlet bankaları tarafından sunulurken ilk kez ev alanlara ilk evim konut finansmanı ile yüzde 0.99 oranı ile kredi veriliyor. Kamu bankaları sıfır konut kredisi paketinde yüzde 1,20 oranı ile ve ikinci el konut kredisi paketinde ise yüzde 1,29 oranı ile kredi veriyor. 

devlet bankaları ihtiyaç kredisi faizi

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ HANGİ BANKADA, ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Özel bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları yükselişlerini sürdürürken en uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar ise kamu bankaları oldu. Ziraat Bankası ve Halkbank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,55 başlangıç seviyesi ile uygulanırken söz konusu oranlar kredi notu ortalamasına göre belirleniyor. Yüksek kredi notu ortalaması olanlar düşük faiz oranı ile borç para alabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@