FED Ocak 2022 Faiz Kararı Öncesi: Dolar, Altın, Bitcoin, TL Ne Olur, Nasıl Etkiler, Yükseltir Mi, Düşer Mi?

FED faiz kararı Ocak 2022 için geri sayım başladı. FED kararı altını nasıl etkiler, Bitcoin'i düşürür mü, doları nasıl etkiler, yükselir mi, etkiler mi, FED kararı nasıl etkiler, TL'yi düşür mü?

Finans 26.01.2022 - 08:50 26.01.2022 - 09:01 Gülcan Özer

Piyasalarda Amerikan Merkez Bankası FED faiz kararı öncesi oluşan yoğun baskı fiyatlamalara da yansıdı. Doların patronu olarak anılan ve açıklayacağı kararlar ile küresel piyasalara yön verecek olan FED 2022 yılının ilk toplantısını yapacak. Toplantıdan çıkacak olan faiz kararı kadar FED Başkanı Powell tarafından yapılacak olan açıklamalarda takip edilecek. 

FED'in vereceği şahin mesajlar doları güçlendirirken piyasalarda altın fiyatları ve bitcoin için yüksek endişe hakim. Türk Lirası ne yazık ki yapılan açıklamalarda olası bir faiz kararı çıkması durumundan bundan en çok etkilenecek ikinci para birimi olarak duyuruldu. Arjantin birinci sırada yer alırken yüksek döviz borcu nedeni ile Türkiye ikinci sırada yer aldı. 

FED OCAK 2022 FAİZ KARARI NE ZAMAN, BUGÜN SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından 2022 senesinin ilk PPK toplantısı bugün yapılacak. FED Başkanı Powell başkanlığında yapılacak olan toplantı ile yeni yılın ilk faiz kararı ilan edilirken toplantı sonrasında yapılacak olan açıklamalar ile FED 'in 2022'de izleyeceği para politikasının da sinyalleri verilecek. Söz konusu toplantı bugün yapılırken faiz kararı ise saat 21:00'de ilan edilecek. 

26 ocak dolar kuru

FED FAİZ KARARI DOLARI NASIL ETKİLER, DOLAR / TL KARAR SONRASI NE OLUR, DOLAR YÜKSELİR Mİ?

FED'in açıklayacağı karar kadar vereceği mesajlarda dünyada hakim para birimi olan dolar kurunun yönünü belirleyecek. FED tarafından olası bir faiz artırımı yapılması ya da şahin mesajlar verilmesi doları güçlendirirken hem  toplantının pas geçilmesi hem de güvercin mesajlar verilmesi durumunda ise dolar kurunda gevşeme yaşanması bekleniyor. FED tarafından faiz indirimi yapılması ise beklenmiyor. Böyle bir sürpriz yaşanması durumunda ise dolarda sert kayıplar yaşanabilir.

26 ocak altın fiyatları

FED OCAK 2022 KARARI ALTINI NASIL ETKİLER, ALTIN FİYATLARI DÜŞER Mİ, FED FAİZ ARTIRIRSA ALTININ FİYATI NE OLUR?

FED kararı öncesi ons altın 1847 dolar bandında güne başlarken gram altın ise 800 TL üzerinde tutunmaya çalışıyor. Faiz artırımı ya da şahin mesajların altını olumsuz etkileyeceği belirtilirken bazı ekonomistler ise piyasanın bu beklentiyi uzun süredir fiyatlandırdığı için karardan altının olumsuz etkilenmesinin beklemediklerini belirtiyorlar. Normal koşullarda FED'in faiz artırımı ve şahin mesajları altını düşürürken faiz indirimi ve güvercin mesajlar ise yükseltiyor. 

26 ocak bitcoin

FED FAİZ KARARI BİTCOİN'İ NASIL ETKİLER, FED FAİZ ARTIRIMI YAPARSA BİTCOİN DÜŞER Mİ, NE OLUR?

Bitcoin FED faiz kararından en çok etkilenecek yatırım araçları arasında gösterilirken olası bir faiz artırımı halinde sert kayıplar yaşanabileceği belirtiliyor. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir, bu haber yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@