FED Öncesi Piyasalarda Kasırga Uyarısı! Remzi Özdemir'den Dolar Kuru İçin 19 TL - 20 TL Tahminleri!

FED’in faiz kararının açıklanmasına saatler kala Ekonomist Remzi Özdemir bir değerlendirme yaparak dolar kuruna dikkat çekti. Dolar kuru kaç TL olur?

FED Öncesi Piyasalarda Kasırga Uyarısı! Remzi Özdemir'den Dolar Kuru İçin 19 TL - 20 TL Tahminleri!

Dünyada tüm piyasalar FED’in Çarşamba akşamı açıklayacağı faiz kararına kilitlendiler. FED’in 50 baz puan yerine 75 baz puan faiz artırımı yapacağına dair beklentiler yükselirken ABD’de bir para politikası değişiminin de sinyalleri geliyor. Tüm bu gelişmeleri ünlü ekonomist Remzi Özdemir yorumladı.

ÇARŞAMBA AKŞAMI KASIRGA KOPACAK!

Çarşambe akşamı tüm dünyada kasırga kopacağını söyleyen Remzi Özdemir, “ FED faiz kararı açıklandığı andan itibaren para piyasalarında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Tüm piyasalara bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Borsalar olsun, kripto para piyasaları olsun, diğer finans piyasaları olsun herkes Çarşamba akşamı açıklanacak olan FED faiz kararına ilişkin hazırlığını yapıyor. Dünya kasırganın kopacağı Çarşamba’ya hazırlanıyor. FED’in faiz artırımı önemli değil. Asıl önemli olan FED Başkanı Jerome Powell ne mesajlar verecek? Daha sert, daha agresif ve daha şahin mesajlar verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.” dedi.

TÜRKİYE NE YAPMALI?

Türkiye’nin FED öncesi yapması gerekenin ne olduğunu açıklayan Remzi Özdemir, “FED büyük bir para politikası değişimine giderken Türkiye’nin ne yapması gerekiyor. Aslında Türkiye’nin önünde pek fazla seçenek bulunmuyor. Türkiye acil olarak FED’in kararı açıklanmadan gösterge faizini acilen 50’ye, 60’a hatta imkanı varsa önden yüklemeli olarak 70’e çıkarması gerekiyor. Bu yapılmazsa Türkiye kendi para birimini ve ticaretini koruyamayacak.” ifadelerini kullandı.

DOLAR İHTİYACI ARTACAK!

ABD kasırgasının Avrupa’ya da sıçrayacağını söyleyen Remzi Özdemir, “ABD’de çıkacak olan kasırganın ardından Avrupa’da da benzer bir olay meydana gelecek. Avrupa da parasal daralmaya ve faiz artırımına gidecek. Bir durgunluk dönemi başlayacak. Bu Türkiye’yi çok yakından ilgilendiriyor. Yaşanacak bu durgunluk bizim ihracatımızı etkileyecek. Cari açığımız artabilir ve dolayısıyla dolar ihtiyacımız yükselecektir.” dedi.

DOLAR KURU KAÇ TL OLUR TAHMİNİ!

Dolar kuruna dair değerlendirme yapan Remzi Özdemir, “Dünyada bağımsız merkez bankaları FED’in tedbirini faiz arttırarak aldılar. Biz bunu yapmadık. Bankalar şimdi dolara verilen faizde yarışa başladılar. Dolara yüzde 3 faiz veriyorlar. Bu faiz yüzde 5’e kadar yükselecek. Bu kusursuz fırtınaya hazırlıklı olup bireysel tedbirleri almak zorundayız. Finansal okur yazarlık ile herkes bireysel olarak kendisini kurtarmalıdır. Dolar kuru 19 Tl veya 20 TL seviyelerini elbette görecektir. Ancak bunun zamanını bu ekonomi politikaları ile kestirmek güç. Beklentilerimizin bile öncesinde olabilir.” şeklinde konuştu.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel yorumlarıdır. Bu analiz ile yatırım kararı almak sizin risk seviyelerinizle örtüşmeyebilir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com