FED Toplantısı Bugün Saat Kaçta, Kasım Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

FED toplantısı beklentileri belli olurken gözler Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell tarafından yapılacak olan konuşmaya çevrildi. Powell konuşması ne zaman, Kasım faiz kararı saat kaçta, ne olur?

Gündem 03.11.2021 - 11:57 03.11.2021 - 11:58 Gülcan Özer

Dünya ekonomisine yön verecek olan FED Kasım toplantısı için geri sayım başladı. Özellikle de altın fiyatları üzerinde büyük bir baskı oluşturan FED faiz kararı kadar Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell tarafından yapılacak olan konuşma ve açıklamalarda piyasalara yön verecek. 

FED Başkanı Powell konuşması ile varlık alımları, enflasyon ve faiz konusunda açıklamalar yapacak. Satır aralarında verilecek olan mesajlara göre dolar kuru ve altın fiyatları belirlenirken piyasalarda rakamlar da yön bulacak ve baskı unsuru ortadan kalkmış olacak. 

FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA?

Amerikan Merkez Bankası FED Kasım toplantısı bugün yapılacak. Yapılacak olan toplantı sonrasında Türkiye Saati ile 21:00'de FED Başkanı Powell konuşma yapacak ve alınan kritik faiz kararını kamuoyuna ilan edecek. 

fed başkanı powell

FED KASIM TOPLANTISI İLE FAİZ KARARI NE OLUR YORUMLAR?

Toplantı öncesi açıklama yapan FED Başkanı Powell “Enflasyonun ısrarla daha yüksek seviyelere çıkması konusunda ciddi bir risk görseydik, fiyat istikrarını korumak için araçlarımızı kesinlikle kullanırdık" diyerek varlık alımlarını azaltma yolunda oldukları mesajını vermişti. Faiz oranlarını arttırma yönünde bir düşünceleri olmadığını belirten Powell tarafından bugün yapılacak olan açıklamada enflasyon vurgusu ve varlık alımı mesajları takip edilecek.

FED FAİZ KARARI ALTINI NASIL ETKİLER?

FED tarafından bugün açıklanacak olan karar en çok altın yatırımcılarını etkileyecek. Altın yatırımcısı tarafından bu nedenle toplantı büyük önem taşırken FED'in varlık alımlarını azaltma yönünde bir açıklama yapması ya da bu yönde bir mesaj vermesi durumunda altın fiyatlarında son derece sert bir düşüş yaşanabileceği belirtilirken aksi yöndeki açıklamalar ve güvercin mesajlar altını destekleyecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@