FED ve PPK Faiz Toplantıları Ne Zaman? Piyasalara Yön Verecek 2 Kritik Karar

FED faiz toplantısı Mart'ta hangi gün? Merkez Bankası PPK kararı ne zaman açıklanacak? Faiz artırımı yada indirimi olacak mı? Piyasaların beklendiği o kararlar.

Finans 01.03.2022 - 11:08 01.03.2022 - 11:08 Mustafa Karagöz

Mart ayında piyasaların beklediği iki önemli karar var. Birincisi yurtiçinde politika faiz oranlarının ne olacağının belirleneceği Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı. Merkez Bankası'nın faiz oranlarına dair alacağı karar piyasaların kısa ve orta vadeli yönünü belirleyecek. 

Piyasalar için esas önemli karar ise Amerika Birleşik Devletleri'nden gelecek. ABD Merkez Bankası (FED) mart ayında faiz oranlarına dair kararını verecek. Alınacak karar, daha önceden yapılan açıklamalara göre faiz oranlarının artırılması yönünde olacak gibi duruyor.

PPK - FED MART 2022 TOPLANTI TARİHİ NE ZAMAN? FAİZ KARARLARI NE OLACAK?

Merkez Bankası'nın Mart 2022 dönemi Para Politikaları Kurulu Toplantısı ayın üçüncü haftasının perşembe günü yapılacak. İlan edilen takvim kapsamında TCMB faiz kararını 17 Mart tarihinde düzenelencek toplantı ile açıklanacak. "Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti" raporu ise 24 Mart tarihinde ilan edilecek. Ancak önemli olan 17 Mart saat 14.00'te ilan edilecek faiz kararı olacak. 

TCMB Faiz Değiştirecek Mi?

Merkez Bankası'nın Mart 2022 döneminde alacağı kararın seyrini Rusya Ukrayna savaşının ekonomik etkileri, küresel enflasyon riski, dolarizasyon ihtimali gibi etmenler belirleyecek. Ay başında ekonomistlerden gelen açıklamalarda ise Ocak ve Şubat dönemlerinde olduğu gibi faiz oranlarının sabit tutularak yüzde 14.00 seviyelerinde tutulacağı beklentisi hakim. 

FED Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

FED Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarına göre; Amerikan Merkez Bankası ülkede oluşan yüksek enflasyon nedeni ile Mart 2022'de faiz artırımı yapacak. Tüm beklentiler FED'in Mart ayında faizleri 25 baz puan yükseltebileceği yönünde. 

FED faiz kararı ise 16 Mart tarihinde gerçekleştirilecek. Alınan karar ise aynı gün TSİ ile akşam 21.00 ile 22.00 sularında duyurulacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@