Fedakarlık Yapıyoruz Diyen Çimentoculardan Müteahhitleri Kızdıracak Açıklama: Çimento Fiyatı Sudan Ucuz!

Hazır beton, çimento ve demir fiyatları için peş peşe gelen açıklamalar ile yapılan zamlar inşaat sektörünü durma noktasına getirdi. Çimento sektörü ithalat ve gümrük vergisine indirim talep etti.

Emlak Haberleri 23.03.2022 - 08:50 23.03.2022 - 08:52 Gülcan Özer

İnşaat sektörü uzun süredir yükselen maliyetler ve inşaat malzemelerine gelen rekor zamlarla mücadele etmeye çalışıyor. Özellikle de demir ve çimento fiyatlarına peş peşe gelen zamlar sektörü zor durumda bırakırken kömür fiyatlarına gelen zamlar sonrasında çimento sektörü temsilcilerinden yeni açıklama geldi. 

Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği (Türkçimento) Başkanı ve Aşkale Çimento İcra Kurulu Başkanı Fatih Yücelik çimento üretimi için büyük öneme sahip olan kömür fiyatlarına gelen zamlara dikkat çekerek bazı kömürler için ithalat izni ve gümrük vergisi indirimi talep ettiklerini açıkladı. Müteahhitler çimento fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile geçen sene Haziran ayında şantiyelerde 15 günlük iş bırakma eylemine gitmişti. 

KÖMÜRÜN TON FİYATI 60 DOLARDAN 300 DOLARA FIRLADI! 

Çimento sektöründe maliyetin en büyük kalemini oluşturduğu belirtilen kömür fiyatları gelen zamlar ile sektörü zor duruma soktu. Koronavirüs salgını öncesinde tonu 60 dolar olan kömür fiyatlarının önce 220 dolara çıktığını belirten Yücelik, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşın sonrasında fiyatların 300 dolara fırladığını belirterek maliyet artışının artık sektörün karşılayamayacağı boyutlara ulaştığını söyledi. 

çimento indirimi

ÇİMENTO TON FİYATI SUDAN UCUZ! 

Yüceçelik açıklamasında "Kömür fiyatındaki 100 dolarlık artış çimentoda 15 dolar maliyet artışı demek. Elektrik de bizim için ciddi maliyet unsuru. Çimento fabrikalarının her yıl revizyon yatırımı yapması lazım, bunlar da hep döviz cinsinden. Çimento torbaları bile avro ile alınıyor" diyerek motorin fiyatlarında yaşanan artışlardan da etkilendiklerini belirtti. Yücelik çimento fabrika çıkış fiyatı üzerine nakliye, bayi karı ve KDV eklendiğini belirterek fabrika çıkışı çimento ton fiyatı olan 600 TL üzerine bu nedenlerle 250 liralık daha ilave geldiğini belirterek çimentonun şu anda sudan ucuz olduğunu söyledi.

Maliyet artışlarına rağmen fedakârlık yaptıklarını belirten Yücelik "TOBB'da Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş'un katılımıyla bir toplantı yaptık. Kömürün ton fiyatının 300 dolarların üzerine çıkması inanılmaz maliyet artışı getirdiği için ithalat vergisinde indirim ve belli kalorilerde kömürün ithalatına izin verilmesini talep ettik" diyerek maliyet artışının artık tek başına sektör tarafından karşılanamayacak düzeye geldiğini söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@